Tegnap este a Játékszín Nyolc nő című előadásának tapsrendjét megszakítva adta át Hegedűs D. Géza, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, a MASZK Országos Színészegyesület elnöke, Zsurzs Kati színművésznek a Gobbi Hilda-díjat.

Az elismerést a MASZK Országos Színészegyesület kezdeményezésére a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a MASZK alapította 2001-ben, a több évtizedes színpadi múlttal rendelkező színészek erkölcsi megbecsülése és a társadalmi rangjának emelése céljából. A Gobbi Hilda „Életmű”-díjat azok a színészek kaphatják, akik hosszú pályafutásuk során semmiféle állami művészeti díjat nem kaptak. A díjazottakat a beérkező javaslatokból a MASZK vezetősége mint kuratórium választja ki.

Zsurzs Kati 1955. január 21-én született, édesanyja Zsurzs Éva Kossuth-díjas filmrendező. Már gyermekként is feltűnt kisebb szerepekben egyes filmekben, például az 1966-os Vidám vasárnapban, vagy az 1972-ben bemutatott A fekete városban. 1973-ban nyert felvételt a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1977-ben Kazimir Károly osztályában szerezte meg a diplomát. Ezt követően a Thália Színház társulatához szerződött, ahonnan 1993-ban jött el, hogy kipróbálja magát szabadúszóként is. 2000-től 13 éven keresztül a székesfehérvári Vörösmarty Színház közönségét kápráztatta el tehetségével, majd ismét a független létet választotta. Játszik a Karinthy Színházban és a Játékszínben,  ahol jelenleg az Adáshiba, A vád tanúja, a Nagyvárosi fények, az Életrevalók és a Nyolc nő című előadásokban látható.

Rendszeresen szinkronizál és számos alkalommal volt látható a filmvásznon (Csinibaba, Csak szex és más semmi, Felkészülés meghatározhatatlan ideig tartó együttélésre) és a televízió képernyőjén (Csongor és Tünde, Abidél, Szomszédok, Família Kft., Tűzvonalban, A mi kis falunk, Mellékhatás).

Ugyan állami elismerésben korábban még nem részesült, ám 2005-ben átvehette a Vörösmarty gyűrűt, 2007-ben az Aranyalma díjat (2007-es év legjobb színésze – Fejér Megyei Hírlap), 2008-ban az Aase-díjat, 2017-ben a Kránitz Lajos-díjat, 2018-ban a Tolnay Klári-díjat, tavaly pedig a Magyar Esélyegyenlőség Díjat és a Francsis-díjat. Az elmúlt évben választották a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává is.

Kiemelt kép: Pillanatkép az átadóünnepség utáni fogadásról (Fotó: Juhász G. Tamás)