Szerdán vehette át a csíkszeredai festő- és grafikusművész, Xantus Géza és a zongoraművész, Fülei Balázs a Szervátiusz Jenő-díjat, amellyel a Szervátiusz Alapítvány azokat a művészeket díjazza, akik a nemzet megmaradásáért tevékenykednek.
„Aki a láthatatlan láttatását tűzi ki célul, annak kiindulásként végletekben és szélsőségekben kell gondolkodnia. Xantus, a képalkotó, a teológus ezt teszi: formateremtésének egyik pólusán a természethű figuralitás áll, a másikon viszont a teljes absztrakció” – fogalmazott laudációjában Árkossy István festőművész. Devich Márton, a Bartók Rádió csatornaigazgatója méltatásában a Liszt-díjas, Artisjus-díjas Fülei Balázst nemzedéke kiemelkedő zongoraművészének nevezte, akit „az eredendőhöz, őserőhöz, ősszépséghez való végtelen vonzódás” köt össze leginkább Szervátiusz Jenővel.
A díjátadón kiosztották az egy évre szóló Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat is, amelyet Simó István, a csíkszeredai Nagy István Líceum diákja érdemelt ki ígéretes tehetségéért.
A díjakat odaítélő Szervátiusz Alapítványt a 2018 áprilisában elhunyt Szervátiusz Tibor szobrászművész feleségével alapította 2003-ban édesapja, Szervátiusz Jenő születésének 100. évfordulóján. Egyúttal édesapja emlékére létrehozta a Szervátiusz Jenő-díjat azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a Kárpát-medencében alkotó magyar művészek munkáira. Szervátiusz Jenő 41 éve, szeptember 15-én hunyt el, ezért a szeptemberi díjátadás egyúttal tisztelgés a nagy szobrász előtt.
Kiemelt kép: Xantus Géza (Fotó: László F. Csaba)