A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall, Riccardo Chailly és a legendás Bécsi Filharmonikusok mellett a jazz és a könnyűzene legjava – Maria Schneider, Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade – és a műfajok hazai képviselői is szép számmal megfordulnak majd a Müpában az új évben.

A jubileumi, huszadik évben Riccardo Chailly vezényletével és izgalmas műsorral érkezik a milánói Filarmonica della Scala: többek közt Luciano Berio nagyzenekarral ritkán hallható darabja is elhangzik, napjaink egyik legkiválóbb gordonkaművésze, Gautier Capuçon hangszerén pedig Dvořák népszerű csellóversenye csendül fel. Szintén Dvořáktól választott a Lipcsei Gewandhaus Zenekarát vezető Andris Nelsons, mégpedig a koncerttermekben kuriózumnak számító Aranyrokkát. A brit karmester, Thomas Adès Haydn A-dúr szimfóniája és Janáček méltatlanul mellőzött rapszódiája mellett három kortárs művet, köztük saját szerzeményét is műsorra tűzi a Bécsi Filharmonikusokkal közös koncertjén. Az idén az év zenekarának járó Opus Klassik díjat is elnyerő Brémai Német Kamarafilharmónia, élén az észt–amerikai Paavo Järvival, Beethoven- és Schubert-művekkel, Janine Jansen személyében pedig egy világsztár szólistával tér vissza a Müpába.

Először hallhatják a magyar nézők egy teljes oratórium, Händel Jephtájának főszerepében a lenyűgöző koloratúr-mezzoszopránt, Joyce DiDonatót, akinek kiváló énekesek és a népszerű olasz régizenei együttes, a Il Pomo d’Oro lesznek partnerei. Jordi Savall, a katalán karmester igazi különlegességgel, Mozart befejezetlenül maradt c-moll miséjének új, kiegészített változatával készül. Nyolcvanadik születésnapját ünneplő turnéjának keretében érkezik a Régizene Fesztiválra William Christie, aki a jeles alkalomból egy felejthetetlen estével ajándékozza meg a hazai közönséget. A Le Poème Harmonique Barokk karnevál című, tizenkét éve töretlen sikerrel futó estje igazi összművészeti produkció, amelyben a zene mellett tánc- és újcirkuszi elemek is megjelennek. Az évad művésze, Kelemen Barnabás a klarinétvirtuóz Andreas Ottensamerrel lép színpadra, de a koncerten a Kelemen művészdinasztia egyik ifjabb tagja, Gáspár is szerepet kap majd. Az orgonarajongóknak is tartogat csemegét az új év, mégpedig a francia Olivier Latry és szintén orgonista felesége, Shin-Young Lee közös koncertjét, amelyen a fenséges orgonamuzsika mellé a mozambiki Idio Chichava és a francia Benjamin Millepied jóvoltából balettprodukció társul.

Budapest Bár (Fotó: Erdélyi Gábor)

2025-ben sem maradnak el a könnyedebb műfajok: érkezik a bécsi downtempo színtér legfontosabb párosa, Kruder & Dorfmeister valamint Ólafur Arnalds és Janus Rasmussen izlandi elektronikus zenei duója, a Kiasmos is. Budapesten indítja BURN Tour 25 címre keresztelt turnéját Lisa Gerrard és a Dead Can Dance turnébillentyűse, Jules Maxwell, a rendkívül sokoldalú IAMYANK pedig harmadik nagylemezét mutatja be a Fesztivál Színházban. A Budapest Bár a régi idők pesti hangulatát hozza el, a nyárindító Hey, June! fellépői közt pedig megtaláljuk Halász Kolost, azaz Co Lee-t, a Konyhát, a Boggie és Petruska kettőséből született HUNCLORIQUE produkciót, de itt lesz Mehringer Marci és együttese is. Jövőre is igazi sztárparádé ünnepli a népzene és a világzene műfaját A népzene ünnepén, Palya Bea a kameruni Irma személyében ismét egy külföldi pályatársát invitálja a színpadra a Selymeim sorozat következő dátumán, de itt lesz Maliból a Trio Da Kali is, és a remény dalait hozza el ezeréves perzsa hagyományokra épülő estjén a Magyarországon eddig még nem járó kanadai együttes, a Constantinople köré épült izgalmas formáció. 

Az avantgárd nagyzenekari jazz megújítója, Maria Schneider 2022-es meghiúsult koncertje után végre tényleg Budapestre érekezik, ráadásul a kiváló zenészekből álló Oslo Jazz Ensemble kíséretében. A tavaly elhunyt jazzlegenda, Wayne Shorter öröksége előtt tisztelegnek egykori kvartettjének tagjai, Danilo Pérez, John Patitucci és Brian Blade, a formációhoz Ravi Coltrane csatlakozik néhány szám erejéig. 2025-ben a trombita kerül a Jazztavasz fókuszába: itt lesz a tizenegy Grammy-díjjal büszkélkedő Philip Lassiter, fotóművészete után zenei tehetségét is megmutatja Till Brönner, a záróesten pedig először hallhatjuk Magyarországon a jazztrombitások jövő generációját képviselő Theo Crokert. Természetesen a színtér hazai szereplői is szép számmal képviseltetik magukat: a Jazz Showcase napközben ismét a műfaj feltörekvő ifjú tehetségeinek ad lehetőséget, esténként pedig már befutott jazzistákat hallhat a közönség, míg a Jazzműhely sorozatban Oláh Krisztián a negyedik lemezét mutatja be, Tony Lakatos pedig koreai zenésztársakkal muzsikál együtt.

Kiemelt kép: Riccardo Chailly (Fotó: Nagy Attila/Müpa)