A Nemzeti Filmintézet természetesen nemcsak játékfilmek megvalósítását segíti elő, hanem dokumentumfilmekét, rövidfilmekét és sorozatokét is. Az NFI az MTI-nek eljuttatott közleményében most bejelentette, hogy a Televíziós Döntőbizottsága ezúttal négy dokumentumfilm és egy animációs rövidfilm gyártását támogatja. Ezek közül a Hevér Zoltán (Hadikok, Egy élet a szőlőért) rendezésében érkező Magyarország a második hazám – Boban Marković portré kapta a legnagyobb összeget, mintegy 259 millió forintból készülhet el a világhírű szerb zenész, Boban Marković sikerhez vezető útját bemutató mű, amelyben nagy szerepet kap a szerb-magyar hagyomány és barátság is. 

Harcsa Béla (A Kőhegyen, Iskola határok nélkül) egy dramatizált dokumentumfilmet hoz össze A kommunizmus gyermeke címmel, amelynek fókuszában Pfeiffer Ede János áll, aki 1956-ban részt vett a forradalomban, majd nyugatra menekült, ahol tudós, író, politológus, egyetemi tanár és az Egyesült Államok elnöki szakértője lett. A közel 25 millió forintos támogatást kapott projekt narrátora Pfeiffer Ede János nővére, Neszlényi Pfeiffer Judith zongoraművész/zeneszerző lesz, aki maga is ’56-os forradalmár, jelenleg Kaliforniában él. Laczkó Sándor dokumentumfilmje, a hozzávetőlegesen 23,5 millió forintos támogatást elnyert Érzelmek és valóság azt mutatja be, ahogy a felvidéki magyarság közel húsz évig várt arra, hogy újra Magyarországhoz tartozhasson, azonban ezt megpecsételte a II. világháború. 

Szintén történelmi témát vonultat fel a 150 millió forintból megvalósuló Mohács 500 című alkotás is, amelyben az 500 év után feltárt tömegsírokból előkerült csontvázakat antropológusok és régészek vizsgálják, és a koponyákból készített arcrekonstrukciókból életre keltett alakokat a csata előestéjétől egészen a tragikus végkifejletig követhetjük majd nyomon Kiss Stefán Mónika (Attila örökösei – A hunoktól az Árpád-házig, Semmelweis arca) rendező-producer irányításával. Végül az NFI döntésének értelmében Bárány Dániel (A komáromi hős) animációs rövidfilmje, a Toxic is részesül a támogatásokból, 29 millió forint értékben. A közlemény szerint a “groteszk szerzői rövidfilm főhőse egy huszonéves fiatalember, akinek nőkkel való kapcsolatára árnyékot vet halott anyjának nyomasztó emléke”.

Kiemelt kép: Boban Marković (Fotó: ZN Production)