Életünket vitathatatlanul áthatja az online jelenlét és a digitális felületeken való kommunikáció, ebből kifolyólag mindannyiunkról jelentős mennyiségű adat keletkezik. Megfigyelünk és minket is megfigyelnek. Bíró Dávid a szentendrei PhotoLabban látható kiállítása, a Felugró ablak is arra a kérdésre próbál választ találni, hogy mennyiben és miként változtatják meg gondolkodásunkat az AI-eszközök.

Az interneten található információk tárháza végtelen. Az információ birtoklása pedig kétségkívül elengedhetetlen ahhoz, hogy uralni tudjuk saját életünket. A mesterséges intelligencia ezen folyamatba való bevonódása elsőre talán kényelmesnek tűnhet, de legalább ennyire veszélyes is.

Aggodalomra ad okot, hogy az AI már nem csak azt tudja befolyásolni, hogy mit gondolunk, hanem azt is hogyan. Algoritmusok döntik el azt is, hogy egyáltalán milyen információkkal találkozhatunk, a mesterséges intelligencia folyamatosan képzi magát, képes önállóan képeket alkotni, sőt egyre bonyolultabb felhasználói kérdésekre is választ adni.

Bíró Dávid kiállítása talán választ ad arra, hogyan változtatják meg gondolkodásunkat az AI-eszközök – különösképp a személyre szabottak, a tárlat kurátora Prosek Zoltán, a kurátor asszisztens pedig Eged Dalma. Valószínűleg a ChatGPT is azt a választ adná, hogy látogass el a szentendrei PhotoLabba november 17-én a megnyitóra!

Kiemelt kép: Bíró Dávid Felugró ablak című kiállítás a szentendrei PhotoLabban