Falak nélkül maradt múzeum címmel jelentetett meg új könyvet a Néprajzi Múzeum a koronavírus világjárvány időszakáról. 2020. március 11-én a WHO világjárványként deklarálta a COVID–19 vírusos betegséget, Magyarországon vészhelyzet lépett életbe, kormányhatározat döntött többek között arról, hogy 2020. március 16. napjától a nevelés-oktatás tantermen kívüli, digitális munkarendben folytatódjon a járvány terjedése miatt.

Ekkor valamennyi kulturális és közintézményhez hasonlóan a magyarországi múzeumok is bezártak, egészen június közepéig, hogy a pandémia súlyos áldozatokat követelő időszakában, 2021. november 11-től 2022 májusáig újra zárt ajtók mögül lássák el feladataikat. A könyv szerzője, Berényi Marianna egy egész emberiséget érintő krízis egyetlen kulturális ágazathoz tartozó intézménytípusra fókuszálva dokumentálta a pandémia következményeit.

A Néprajzi Múzeum PhD értekezéseket bemutató sorozatában megjelent kötet a digitális antropológia módszereivel vizsgálta ezt a rendkívül gyorsan lezajló folyamatot, valamint azokat az analóg és digitális előzményeket, amelyek lehetővé tették a múzeumok online átállását. A szerző dokumentálta, miként formálódtak a kezdetben jellemzően egyszerű megoldások egyre professzionálisabbá, hogyan változott meg a digitális adatokhoz, a digitalizációhoz, az online térhasználathoz és a közösségi médiához való viszony.

A kötet azoknak a magyar és nemzetközi kutatásoknak az összehasonlító elemzésén alapul, amelyek a COVID–19-világjárvány hatásait vizsgálták. A szerző ezen kívül egy 2021-ben végzett, 1000 fős látogatói kérdőíves kutatás és egy 350 múzeumi dolgozót célzó országos felmérés eredményeit is feldolgozta, majd az ezek alapján legjellegzetesebbnek tekinthető digitális tartalomtípusok elemzését egy 2023-ban végzett, múzeumokat érintő utánkövetéses vizsgálattal egészítette ki.

A könyv tartalmaz 98 ábrát és 350 oldal hosszú, Németh L. Dániel tervezte, Gréczi Emőke szerkesztette, Kómár Éva lektorálta, a bevezetőt Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, valamint Keményfi Róbert, a Debreceni Egyetem Néprajztudományi és Muzeológiai Intézetének igazgatója írta. A kötet megvásárolható a Néprajzi Múzeum webshopjában.

Kiemelt kép: Új kiadvánnyal jelentkezik a Néprajzi Múzeum (Fotó: Incze László)