A magyar (és az uniós) szabályok értelmében hazánkban a szerzői művet a szerzői jog csak meghatározott ideig védi, ez azt jelenti, hogy az alkotás a szerző életében és halálát követő hetven éven át részesül védelemben, ez a védelmi idő. Ezt a hetven évet a szerző – illetve, ha a műnek több szerzője van, akkor az utolsóként elhunyt szerzőtárs – halálát követő év első napjától kell számolni. Ha pedig a szerző ismeretlen, a védelmi idő a mű első nyilvánosságra hozatalát követő év első napjától kezdődik. Ez azt jelenti, hogy a védelmi idő elteltét követően a mű közkinccsé válik, azaz azt bárki engedély nélkül felhasználhatja. Fontos megjegyezni, hogy az elhunyt szerző emlékét sértő magatartás ellen a védelmi idő lejártától függetlenül felléphet az örökös vagy az érintett közös jogkezelő, illetve érdek-képviseleti szervezet, ha a magatartás sértené a szerző névfeltüntetési jogát.
Molnár Ferenc 1952. április 1-jén hunyt el, így 2023-tól kezdve az ő művei is kikerülnek a szerzői jogvédelem alól. Az 1907-ben keletkezett A Pál utcai fiúk című regényt hazánkban az 1980-as évek elejétől kizárólagosan a Móra Kiadó gondozza (2018-ban az ő engedélyükkel jelenhetett meg a POKET Zsebkönyv sorozat részeként is). Habár a mű a Móránál is több utánnyomást és kiadást is megért, a legismertebb a Reich Károly illusztrációval készült kötet (borítóképünkön középen), amelyet szorosan a Kovács Péter rajzaival díszített változat követ (ez a változat szolgált alapjául 2007-ben a mű megjelenésének 100. évfordulóját ünneplő díszkiadásnak is).
Januárban – a szerzői jog megszűnésének köszönhetően – azonban újabb kiadók is megjelentetik az ifjúsági regényt. A gyermek- és ifjúsági művekre specializálódott Kolibri Kiadónál eddig olyan klasszikusok jelentek meg, mint Dr. Seuss, Roald Dahl, Tonke Dragt művei, de ők gondozzák David Walliams regényeit, valamint a Walt Disney vagy éppen a Geronimo Stilton meséket is. Ehhez az impozáns névsorhoz csatlakozik most Molnár Ferenc is. Szintén az év elején érkezik a Trubadúr Zsebkönyvek tagjaként is a kötet, amelyet a Helikon Zsebkönyvek mintájára indított útjára a Helikon Kiadó (az eddig megjelent 19 kötet korábban a Helikon Zsebkönyveknél is megjelent, így várhatóan ezen sorozatban is olvashatjuk majd A Pál utcai fiúk történetét). Mindkét kiadó – a Kolibri és a Helikon is – a Libri Kiadó csoporthoz tartozik.