Március 14-én mutatták be Kecskeméten, a Ruszt József Stúdiószínházban Háy János A kutyatartó lány című drámáját, amelyet a szerző kifejezetten a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház felkérésére írt. A darabot Sipos Imre állította színpadra. 

A Háy János által megírt karakterek hétköznapi alakok, olyanok, mint mi, bárki magára ismerhet bennük. A történet ugyancsak hétköznapi, azonban mélységeiben sok mindenről szól: az örökölt sorsról, alkoholizmusról, családon belüli erőszakról, magányosságról, születésről és halálról – ezeken keresztül mutat rá nagyon fajsúlyos emberi és társadalmi kérdésekre, nem didaktikus módon” – mondta el az előadásról Sipos Imre. Háy János drámája – ahogyan a cím is utal rá – egy kutyatartó lányról szól. Barátság kutyasétáltatás közben, szerelem kutyasétáltatás közben, és persze sok-sok minden arról, milyen életproblémákkal küzdünk fiatal és nem fiatal nőként. Milyen nehéz magányosnak lenni, anyának lenni és gyereknek lenni. Mennyire vagyunk kiszolgáltatva a párkapcsolatainknak, mennyire vágyunk boldognak lenni vagy egyszerűen csak normálisan élni. Minden jól alakul, de a végén valami mégis megmásít mindent, a darab humora visz végig a történeten, hogy aztán az utolsó pillanatban mégiscsak kicsorduljon a könnyünk.

A kutyatartó lányt, Petrát Hajdú Melinda játssza, aki elárulta, hogy nagyon megfogta Háy János világa, a darab humora, amely közel áll hozzá: “Érdekes nyelvezete van a drámának, nehéz és sűrű anyag, komoly színészi kihívások elé állított bennünket” – osztotta meg gondolatait a próbafolyamatról, majd hozzátette, szinte bárki a nézők közül fog tudni azonosulni a történet valamely részével. “A bemutatott női sorsok, a különböző életkorokban előforduló nehézségek: a párkeresés, a gyerekvállalás, a válás, mind olyan téma, amihez szerintem elég sokan tudnak majd kapcsolódni.” Petra barátnőjét, a kutyasétáltatásból ismert Ágit Jankovics Anna kelti életre, aki szintén nagy rajongója a szerző írásainak: “Háy nagyon különlegesen ír, érdekes szórenddel fogalmaz, amiből az következik, hogy tűpontosan kell mondani a szövegeket. Hosszú gondolatoknál sem tett feltétlenül írásjeleket, amellyel adott egyfajta szabadságot számunkra. Sokat elemeztük a szöveget műhelymunka keretében, hogy a bonyolult gondolatokat a megfelelő módon adjuk át a nézőknek.”

A kutyatartó lány szereplő- és alkotógárdája (Fotó: Benkő Emese)

Az előadásban vendégművészként Kovács Krisztián is feltűnik, aki Danit, Petra szerelmét alakítja. “Színészként mindig az a dolgom, hogy a figura belső igazságait, motivációit megtaláljam. Külső szemmel ő egy ideggyenge, ha úgy tetszik, elmebeteg felnőtt férfi, akinek valószínűleg súlyos kötődési problémája lehetett kisgyerekként az anyukájával, plusz tele van frusztrációval, rejtett agresszióval és szélsőségesen féltékeny. Szakemberhez kellene járnia, de ez számára elképzelhetetlen, hiszen ő mindenkinél okosabbnak, felette állónak gondolja magát” – mesélte az általa megformált férfiről a színész.

A realitás talajától elemelt díszletet és ennek világát ugyancsak tükröző jelmezeket Matyi Ágota tervezte. A cselekményt kiegészítő animáció Zeke Szabolcs munkája, míg a hangulatfokozó zene Paládi-Kovács Áron nevéhez fűződik. 

Kiemelt kép: Jelenetkép A kutyatartó lány című előadásból (Fotó: Benkő Emese)