Újabb kötettel bővült Jennifer Lynn Barnes játékokkal és rejtélyekkel teli univerzuma: az Örökösök viadala-trilógia, valamint az ahhoz szorosan kapcsolódó A Hawthorne testvérek után egy új sorozat nyitányát vehetjük a kezünkbe, amely egyfajta spin-offnak is tekinthető.
A Játékok játéka történetének központjában egy egyedülálló, izgalmas játék áll, amely a szereplők számára nem csupán szórakozást, hanem élet-halál kérdést is jelenthet. A regény egy társasjáték-szerű verseny keretében követi nyomon a főszereplők, Rohan, Gigi és Lyra történetét, akik nemcsak a viadalt próbálják megnyerni, hanem felfedezik a múltjukban rejlő titkokat is. A játékszabályok folyamatosan változnak, a tét pedig egyre magasabbá válik.
Jennifer Lynn Barnes már több sikeres könyvsorozatot is jegyez, de az igazán nagy népszerűséget számára az Örökösök viadala hozta meg, amelyben szintén a titkoké, a rejtvényeké és a bonyolult családi kapcsolatoké volt a főszerep. Barnes mindkét sorozatban a szereplők pszichológiai profiljait és érzelmi útjait helyezi előtérbe, miközben minden egyes oldalon újabb és újabb, egymással szorosan összefüggő rejtélyekbe botlunk. Ennek megfelelően a Játékok játéka című regény is egy izgalmas, sodró lendületű történetté válik, amely sikeresen ötvözi a misztikus krimit a társasjátékok világával.
A regény egyik legérdekesebb aspektusa, ahogy Barnes a társasjátékok világát a narratívába integrálja, miközben komolyabb magánéleti kérdéseket is feszeget. A játék itt nem csupán háttérként szolgál, elég hamar az események katalizátorává válik, amely során az egyes szereplők érzelmi, pszichológiai és morális határait is tesztelik. A szerző tudatosan építi fel a szituációkat, így azok nemcsak a szórakoztatást szolgálják, hanem lehetőséget adnak arra is, hogy hőseink egyfajta önismereti utazásra induljanak.
Habár egy új sorozat nyitókötetéről van szó, a Játékok játéka sokkal inkább tekinthető az Örökösök viadala spin-offjának, semmint külön is értelmezhető történetnek. A legutolsó részben Avery bejelentette, hogy az örökölt milliárdok egy részét egy évente megrendezésre kerülő játék keretében fogja szétosztani, ahol a résztvevőknek olyan rejtvényeket kell megoldaniuk, mint amilyeneket a néhai Tobias Hawthorne hagyott hátra unokáinak, valamint Averynek. Jelen regény három játékos – Rohan, Gigi és Lyra – életére koncentrál. Rohan annak a titkos társaságnak dolgozik, amellyel már találkozhattunk A Hawthorne testvérek című kötetben, ő azért akarja megnyerni a játékot, hogy megszerezze a Kegyes Ördög nevű hely megvételéhez szükséges pénzt. Gigi Grayson – a „féltestvér” – azt akarja bebizonyítani, hogy képes egymaga is a csúcsra jutni, ezzel akarja elérni, hogy a családja ne becsülje le őt, Lyra pedig szintén ismerős lehet a korábbi részekből, hiszen ő volt a titokzatos telefonáló, aki úgy véli, hogy a Hawthorn-családnak (vagy legalábbis Tobiasnak) köze van az apja halálához.
Talán ennyiből is érződik, hogy a Játékok játéka igenis szorosan kapcsolódik a Barnes teremtette univerzumhoz, így célszerű a könyveket a megjelenés sorrendjében olvasni. A váltott szemszögből való mesélés miatt sokszor így is nehéz nyomon követni, hogy melyik csapat éppen hol tart a játékban, ezért sem javasoljuk, hogy még ezen felül saját kútfőből próbáljuk kilogikázni, hogy ki kivel milyen kapcsolatban állt az előzményekben.
Barnes továbbra is remekül ért a feszültség fokozásához, miközben mindvégig ügyel arra, hogy a történet ne váljon túl gyorsan és könnyedén kiszámíthatóvá. A pergő cselekménynek és a frappáns párbeszédeknek köszönhetően a szerző azt is eléri, hogy olvasóként folyamatosan kíváncsiak maradjunk, hogyan alakulnak a szereplők közötti kapcsolatok, valamint hogy mi lesz a játék végkimenetele. Bár a Játékok játéka hozza a műfaj kötelező elemeit (titokzatosság, manipuláció, kiszámíthatatlan szövetségek), a könyv nem teljesen mentes a kliséktől. A játék, amely első látásra izgalmasnak tűnik, néha túlságosan is elnagyolt, a szereplők pedig nem egyszer olyan helyzetekbe kerülnek, amelyekben a motivációik és döntéseik nem mindig tűnnek teljesen hitelesnek. Barnes nem mindig találja meg az egyensúlyt a bonyolult történetvezetés és a túlzottan erőltetett drámai pillanatok között. Azonban ezeket kompenzálja a meglepő, jól eltalált csavarokkal és a karakterek közötti interakciók mélységével.
Összességében a Játékok játéka egy jól megírt, izgalmas történet, amely erős karakterekkel, lebilincselő cselekménnyel és egyedi stílussal hozza mindazt, amiért Barnes regényeit az utóbbi időben megszerettük. A folytatás – Glorious Rivals címmel – július végén jelenik meg Amerikában, amelyet mi 2026-ban olvashatunk magyarul, de a hazai kiadó ígérete szerint még idén ősszel érkezik a Games Untold című regény – ami szintén ehhez a sorozathoz kapcsolódik.
Jennifer Lynn Barnes: Játékok játéka (The Grandest Game), Lampion Könyvek, ford. Bottka Sándor Mátyás, 376 oldal
Kiemelt kép: Jennifer Lynn Barnes: Játékok játéka (Szerzőportré: The Bookseller)