Néhány hete jelent meg magyarul J. R. dos Santos portugál író 22. regénye Vörös Sárkány címmel, a lebilincselő történetben ismét a szerző kedvenc főhőse, a kriptológus Tomás Noronha szegődik az olvasó társául, aki ezúttal a Kínai Kommunista Párttal találja szemben magát. A könyv a Kossuth Kiadó gondozásában került a boltok polcaira.

Dos Santos 1964-ben Mozambikban született, az afrikai ország akkor még portugáliai gyarmat volt. Újságírói karrierjét 17 évesen kezdte, 86-ban pedig egyetemi diplomát is szerzett választott szakmájából. Gazdag pályája során dolgozott a BBC-nél Londonban, de néhány évet eltöltött a portugál közszolgálati televíziónál, az RTP-nél is, sőt egy ideig a CNN World haditudósítója is volt. 2002-ben egy barátja felkérésére belefogott egy novella megírásába, a feladat annyira tetszett neki, hogy a papírra álmodott történetéből egyből regény lett, ez lett végül az első könyve, amely 2002-ben A sötétség szigete (A Ilha das Trevas) címmel jelent meg. Innen pedig nem volt megállás, mára már az egyik legsikeresebb kortárs portugál szerzőként tartják számon, több mint kétmillió könyve fogyott el világszerte. Magyarországon 2010-ben vehették először kézbe az olvasók Az isteni formula – Einstein utolsó üzenete című regényét, amelyet a Kossuth Kiadónak köszönhetően sorra követett 17 további történet, legutóbb a Vörös Sárkány.

Az 512 oldalas regény nyitójelenetében az amritszari Aranytemplom melletti kis tér egy kávéházába csöppenünk, ahol egy portugál nő, Maria Flor egy elfátyolozott menekülő asszony segítségére siet, kivezeti a hátsó kijáraton keresztül az épületből. Mindketten elbújnak, amikor két marcona férfi a nyomukba ered, ám így sem szökhetnek meg üldözőik elől. Mielőtt azonban fogságba esnek, Maria Flor még üzenetet tud hagyni a férje, a híres kriptológus professzor, Tomás Noronha telefonján, aki azonnal a helyszínre utazik, hogy kiderítse mi történt a feleségével. Itt ismerkedik meg Charlie Changgal, a kínai származású amerikai CIA ügynökkel, aki elárulja neki, hogy a titokzatos nő a cég egyik legfontosabb informátora, aki a Kína Kommunista Pártról birtokol olyan információkat, amelyek nem csak az USA, hanem az ENSZ összes országának politikai törekvéseit megváltoztathatják.

Dos Santos regénye nem csak attól végtelenül izgalmas, hogy ezt a szálat mindenféle csavarokkal megtűzdelve kibontja, hanem attól is, hogy a cselekményt kettéválasztva bemutatja nekünk a Vörös Sárkány, vagyis az ujgur Madina életén keresztül a Kínai Kommunista Párt belső működését. Az a körülbelül 25 év, amelynek során a kislányból felnőtt nővé váló, eleinte a Párt szellemiségével tökéletes azonosulni tudó, ám a logikátlan érvelésekre, az érthetetlen szabályokra és a félelemkeltő módszerekre egyre többször rácsodálkozó Madinát követjük, számos felkavaró részletet tartalmaz egy olyan kultúráról, amelynek még csak a felszínéről sincsenek helyes ismereteink. A szerző alapos kutatást követően emelt be olyan megdöbbentő részleteket, amelyeknek forrását mind feltárja az utószó oldalain, így kétségünk sem férhet hozzá, hogy azok a gyomorszorító események, amelyekről olvasunk, mind valósak, igazi, élő emberekkel is megtörténtek. Sőt, továbbmenve, afelől sem lehet semmi kétségünk, hogy az általa felvázolt elméletek – a Kínai Kommunista Párt működésének alapelvei vagy éppen az új kínai selyemút megvalósítása mögötti érdekek – mind komoly veszélyt jelentenek a Nyugat társadalmára, a világ vezetésében betöltött pozíciójára.

A Vörös Sárkány izgalmas thriller, amelynek szereplői mind egytől egyik hisznek a világ jobbá tételében, például Charlie Chang azzal, hogy szeretett Kínáját nem azonosítja az azt vezető Párttal, amely megfékezésére képes bármilyen áldozatot meghozni, vagy Madina, aki az élete kockáztatásával próbál segíteni népén, az ujgurokon, akiket a hahn uralom egyre inkább megfoszt kultúrájuktól, szabadságuktól, az összes alapvető joguktól. Az egymás mellett kibontakozó két történetszál az ő sorsukon keresztül hívja fel a figyelmet olyan politikai és társadalmi problémákra, amelyek hazánkban egyáltalán nincsenek a köztudatban, így aki a kezébe veszi a könyvet, nem csak egy fordulatos kémregényt kap, hanem némi gondolkodni valót is.

J. R. dos Santos: Vörös Sárkány (La Femme au Dragon Rouge), ford.: Mihancsik Zsófia, Kossuth Kiadó, 512 oldal
Kiemelt kép: J. R. dos Santos (Fotó: Time Out Lisboa)