Rosie Andrews A Leviatán című regényével tavaly debütált – nemcsak Angliában, hanem hazánkban is, ugyanis a 21. Század Kiadó rekordsebességgel hozta el a magyar olvasóknak az angol szerző gótikus hangulatú művét.
Az 1600-as évek közepén Angliát polgárháború szabdalja, Thomas Treadwater, a katona pedig a testvére, Esther hívására visszatér a tengerhez közeli kisvárosba, mert az a vád éri az egyik szolgálólányukat, Crissát, hogy gondatlanul bánt özvegy édesapjukkal. Mire a férfi hazaér, az édesapjuk már magatehetetlen, szélütést kapott, és az új szolgát – aki azt állítja, hogy gazdája gyermekét hordja a szíve alatt – pedig boszorkányság vádjában börtönbe zárták. Thomas szereti azt hinni magáról, hogy észelvű, modern ember, de a történteket kibogozva nem pusztán babonaságokba botlik, hanem valami ősi, sötét titokba, amely egy korábbi hajótöréssel függ össze.
A mitikus teremtmény, a Leviatán (jelentése: tekergő) a Bibliában is több helyen emlegetett tengeri szörny, hétfejű sárkánykígyó, amely a teremtés napjaiban Él ellen lázadt, de Isten összezúzta mind a hét fejét. A zsidó hitvilágba a szörny az ugariti mitológiából került ki, ahol Baál diadalmaskodik felette. Egy zsoltárvers alapján Isten tengeri játékszernek teremtette, Izaiás szerint pedig Isten akkor fogja szétszabdalni nagy és erős kardjával, amikor végez a gonoszokkal és elhozza Izrael szabadítását. Az Újtestamentum szerint az Antikrisztus megtestesítője, akit az Úrnak le kell győznie. Ez a mitologikus lény ihlette a liverpooli születésű Rosie Andrews gótikus hangulatú regényét, amely sötét világával kiváló atmoszférát teremt, gyönyörű nyelvezetével (Borbély Judit Bernadett ültette át magyarra a szöveget) pedig igazi kulturális kikapcsolódást biztosít az olvasó számára.

Rosie Andrews: A Leviatán (Fotó: rcwlitagency.com)
A történet két idősíkon játszódik: az egyik a fentebb említett 1643-as, amikor is a főhőssel együtt keressük a megoldást a megválaszolhatatlannak tűnő kérdésekre. A másik a „jövő”, ahol Thomast már idős emberként láthatjuk egy ismeretlen, a tengertől távol eső helyen, az 1700-as évek legelején. A férfi visszatekint a félelmetes múltra, gondolkodik, elmélkedik, ezekkel pedig a szerző alaposan megvezeti az olvasóját a cselekményt, az igazságot illetően – így tartva fent mindvégig az izgalmat. Thomas józan gondolkodású ember, aki Estherrel ellentében ateista is egyben, így kétséggel fogadja húga vádaskodásait és elméleteit. Mégis nyomozásba kezd, hiszen ő maga is érzi, hogy még sincs minden rendben, az út végére pedig kénytelen felülírni saját érzéseit és eszmeiségét, életét teljesen átértékeli. Andrews történész végzettsége (a Cambridge Egyetemen szerzett diplomát) itt mutatkozik meg igazán: remekül ábrázolja a korabeli Angliát, amelyet – sok más országhoz hasonlóan – átjárt a hit és a babonaság kettősége, a vallási buzgóság és a boszorkányüldözés.
Fordulatos cselekmény, remekül kidolgozott karakterek, titkok, kiváló tájleírások jellemzik ezt a valóban szépirodalmi igényességgel megírt történetet, amely így tökéletesen illeszkedik a 21. Század Kiadó KULT Könyvek sorozatába – a szemet gyönyörködtető borítóról már nem is beszélve. Műfajában leginkább Az essexi kígyó, a Familiárisok vagy A könyvkötő című regényekhez lehetne hasonlítani, így akinek ezek a művek elnyerték a tetszését, gondolkodás nélkül kezdjen bele Rose Andrews kötetébe is. Meg az is, akik egy jóleső borzongásra vágynak a téli estéken.
Rosie Andrews: A Leviatán (The Leviathan)
21. Század Kiadó, ford. Borbély Judit Bernadett, 320 oldal
Kiemelt kép: Rosie Andrews: A Leviatán (Fotó: 21. Század Kiadó)