Ötvenöt évvel ezelőtt, 1964 januárjában láthatta először a közönség az első saját gyártású, hazai televíziós filmsorozatot. A Tenkes kapitánya nem csak a magyar sorozatgyártás alapkövét fektette le, hanem egy országgal ismertette meg a főszereplőt alakító Zenthe Ferencet, a Szomszédok egyik máig emlegetett szereplőjét. A 2006-ban elhunyt Nemzet Művészét azonban nem csak ebből a két produkcióból, hanem számtalan színpadi előadásból is ismerhette a nagyérdemű, akik közül jó néhányan talán pont azért léptek be a színházba, hogy láthassák élőben is az ország Taki bácsiját…
A tévésorozatok ugyanis amellett, hogy kikapcsolódást nyújtanak, „segítenek” megismertetni a nézőkkel hazánk színészeit, azokat a művészeket, akik a teátrumok deszkáin estéről estére varázsolnak. Egy-egy nagy sikernek örvendő sorozat pedig nem csak a színészek iránti érdeklődést növeli meg, hanem ráirányítja a figyelmet azokra a színházakra is, ahol játszanak. Összeállítottunk ezért egy listát a mostanában készített magyar sorozatokból, hogy bemutassuk, az ezekben játszó nagyszerű színművészeket hol is láthatjuk fellépni.
Tóth János
A Munkaügyek – IrReality Show 2012 és 2017 között szórakoztatta a közönséget, karakterei pedig ma is sokak emlékezetében élnek. Ezen figurák közül az egyik, a címbe is kiemelt Tóth János „kezét” azonban a sorozat befejezése után sem szerették volna elengedni az alkotók, ezért Mucsi Zoltán megkapta önálló történetét, mely jelenleg is látható a Duna Televízió műsorán. A Jászai Mari-díjas színésszel többnyire a Műegyetemen található Szkéné Színház színpadán találkozhatunk, de szintén jól ismert partnerével, Scherer Péterrel a Karinthy Színház A piszkosak előadásában is láthatjuk.
A Tóth János állandó szereplői között megtaláljuk többek között a Jurányiban és az Erkelben is játszó Csémy Balázst, a kecskeméti Katona József Színház társulatának tagját, a szinkronhangként is népszerű Kőszegi Ákost, a korábban a Nemzetiből ismert, most önálló estjét a Katona József Színházban játszó Csoma Juditot és a Stúdió K egyik vezető színészét, Nagypál Gábort is.
Aranyélet
Három évvel ezelőtt mutatta be az HBO az Aranyéletet, amelyet a nézők és a kritikusok is mondhatni egyöntetűen a legjobb hazai sorozatnak tartanak. Idén ősszel pedig érkezik a harmadik és egyben befejező évada. A thriller és akcióelemeket sem nélkülöző dráma fantasztikus lehetőséget biztosít minden benne szerepet kapó színész számára, hogy megmutathassa tehetségét. Talán a legtöbbet az ország „új Jankája”, Ónodi Eszter profitált ebből, aki a fővárosi Katona József Színház egyik vezető színésznője.
Az Aranyélet főszereplői között láthatjuk még a Pintér Béla és Társulatában alkotó Thuróczy Szabolcsot és a független produkciókban, nyáron a budapesti, szabadtéri Rómeó és Júliában, valamint jövőre a Pesti Magyar Színház egyik gyermekelőadásában is játszó Döbrösi Laurát is. Az előző évadban fontos szerephez jutó két ügyvédet pedig a Vígszínház társulati tagja, Hevér Gábor, valamint Ónodi kollégája, a szintén „katonás” Rajkai Zoltán alakítják.
A mi kis falunk
Míg az Aranyélet kritikai, A mi kis falunk egyértelmű nézettségi siker. Az ország jelenleg legnézettebb sorozata év elején részről részre egymillió nézőt ültetett a képernyők elé, az RTL Klub pedig a tervezettnél jóval korábban, jövő február helyett már idén szeptemberben visszahozza új adásokkal a „pajkaszegi kalandorokat”. A számtalan főbb szereplő közül egyet kiemelni lehetetlen feladat lenne, de talán a legnagyobb hatást a nézőkre Debreczeny Csaba és az általa alakított közmunkás figura, Szifon tette. Debreczenyt sokan ismerhetik a Játékszín Beugrójából, a Belvárosi Színházból, a Rózsavölgyi Szalonból és az Örkény Színházból is, ahol több mint tíz évig társulati tag volt.
Jelenleg is az Örkény tagja Pajkaszeg polgármestere, az ország Al Bundyja, Torrentéje és Csokija, Csuja Imre, akit mély, drámai szerepekben is megismerhet a közönség ha ellátogat a Madách téri teátrumba. A polgármester jobbkezét, Erikát játszó Lovas Rozi a Radnóti Színház egyik vezető színművésze, Udvaros Dorottya a Nemzeti Színház, Schmied Zoltán a Centrál Színház társulatát erősíti. Lengyel Tamást pedig a Vígszínházban, a Jurányiban és a Játékszínben is láthatja a nagyérdemű.
Korhatáros szerelem
2017 év végén szállt be a hazai fikciós sorozatgyártásba a TV2 is a Korhatáros szerelemmel, mely igazi sztárparádé. Jelenleg is készítik a második évadát, ami a tervek szerint ősszel érkezik a képernyőkre. A főszereplőt az Orlai Produkciós Iroda vezető színésznője, Kovács Patrícia alakítja, akit a Belvárosi Színház és a Hatszín Teátrum színpadán is láthatunk. Partnere a Színművészetin idén végzett Kovács Tamás, aki játszott a Nemzetiben is, jövőre azonban a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának tagja lesz.
A főbb szereplők között, az idősebb generációt képviselve láthatjuk a sorozatban a Nemzeti színművészét, a Játékszínben is vendégszereplő Bánsági Ildikót, a Radnóti Színház egyik legtöbbet foglalkoztatott művészét, Schneider Zoltánt, a szabadúszóként dolgozó Dobó Katát és a Vígszínházba nemrég visszatérő Seress Zoltánt is. A fiatalok között pedig ott van a Katonában játszó Rujder Vivien, a Radnótiba szerződött frissdiplomás Vilmányi Benett, valamint az Örkényből Dóra Béla is.
Csak színház és más semmi
A 2016-ban indult, színházi kulisszák mögé kalauzoló történet egy igazi teátrumban, a Thália Színházban játszódik, jelenleg pedig a jövőre érkező negyedik évadát forgatják. A főszereplők közül többen is, Schell Judit, Csányi Sándor és Szervét Tibor is a Thália társulatának tagjai, Schell pedig pár hónapja már nem csak, mint színész, hanem mint művészeti vezető is dolgozik a színházban. A negyedik főszereplő Szávai Viktória sokáig a Radnóti színésznője volt, jelenleg szabadúszó.
A sorozat visszatérő figuráinak megformálói között találjuk többek között a Pesti Magyar Színházban is játszó Udvarias Annát, Fesztbaum Bélát, aki több mint 20 éve a Vígszínház társulatának tagja, a budapesti Katonából Mészáros Bélát, a Rózsavölgyi Szalonban és a Madách Színházban is fellépő Sipos Verát, valamint a Nemzeti fiatal színművészét Mikecz Estillát is.
200 első randi
A köztévé, az HBO, az RTL Klub és a TV2 után idén egy újabb csatorna, méghozzá a VIASAT3 is beszáll a hazai fikciós sorozatgyártásba – ráadásul rögtön egy napi produkcióval. A 200 első randi idén ősszel kerül a képernyőkre, jelenleg is forgatják és hatvan részt láthat majd belőle a közönség. A történet főszereplője Luca, egy a harmincas évei végén járó szingli lány lesz, akit villámcsapásként ér húga eljegyzése, és ha mindez nem lenne elég, munkahelyén is változásokra kell készülnie. A sorozat főszereplőjét, Lucát a Pesti Magyar Színház fiatal színművésze, Gáspár Kata alakítja.
A további szerepekben ott lesz a Madách Színház sokat játszó színésze, Szerednyey Béla, a Vígszínház egykori társulati tagja, Pápai Erika, akit az utóbbi időben a Karinthy Színházban is láthatott a közönség. Fontos szerepet kapott a Centrál Színház társulatából, a József Attila Színházban is vendégeskedő Mészáros András, és a szombathelyi Weörös Sándor Színház tagja, Trokán Péter is.
Terápia
A bemutatás vagy éppenséggel folytatás előtt álló szériák mellett érdemes egy pillantást vetni a nemrég véget ért sorozatokra is, ugyanis van belőlük jócskán. Tavaly év végén a harmadik évaddal zárult le a hazai HBO legerősebb, az emberi lélek mélységeiben megmerítkező drámája, a Terápia. A sorozat főszereplőjét, Mácsai Pált, az Örkény Színház alapító-igazgatóját, rendezőjét és színészét Dargay András, a pszichiáter megformálása olyan magaslatokba emelte, ahol most csak igazán kevesen állnak.
A három évadban a pácienseket a magyar színházi élet legkiemelkedőbb művészei játszották. Láthattuk a budapesti Katonából Nagy Ervint, a szabadúszóként Budaörsön és a Centrálban is fellépő Balsai Mónit, az utóbbi időben filmekkel sikert sikerre halmozó Szamosi Zsófit, az Örkényhez nemrég csatlakozó Csákányi Esztert, a szintén örkényes Für Anikót, a Katona igazgatóját és színészét Máté Gábort, valamint Sztarenki Dórát is, aki jövőre a Centrál Színház társulatának tagja lesz.
Kiemelt kép: Csuja Imre, Ónodi Eszter és Mácsai Pál (fotók: RTL Klub, VIASAT3/Labancz Viktória és MTI)