Ma ünnepli 65. születésnapját Szerednyey Béla Jászai Mari-díjas színész, rendező, érdemes és kiváló művész. 

Szerednyey Béla 1958. február 22-én látta meg a napvilágot Budapesten. Gyermekkoráról keveset tudni, de a diplomáját 1981-ben szerezte meg a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, Kállai Ferenc és Szirtes Tamás osztályában. Gyakornokságát a Madách Színháznál töltötte, majd a főiskola elvégzése után csatlakozott is a teátrum társulatához, amelynek 2022-ig oszlopos tagja volt. Az első előadás, amiben debütált, az Szép Ernő Patika című darabja volt. Eddigi pályafutása során olyan klasszikusokban láthattuk többek között, mint a Páratlan páros, Az Operaház Fantomja, a Producerek, a József és a színes szélesvásznú álomkabát, a Csókos asszony, valamint az Isten pénze.

Szerednyey Béla a Macskafogóban (Fotó: József Attila Színház)

A közönség jelenleg a Turay Ida Színházban (Bakancslista), a Játékszínben (Dominógyilkosság, A vád tanúja, Legénybúcsú), a József Attila Színházban (Macskafogó, Vesztegzár a Grand Hotelben), a Madách Színházban (Meseautó, Mary Poppins) és az Erkel Színházban (Kőszívű – A Baradlay-legenda) találkozhat a művésszel. Szerednyey Béla a színjátszás mellett előszeretettel rendez is, olyan adaptációkat láthatott tőle a közönség, mint az Anna Karenina, a Black Comedy, a Doctor Herz, az 1×3 néha 4 és a Bakancslista.

Nem idegen tőle a filmek és sorozatok világa sem: előbbiek között tartjuk számon az Egy szoknya, egy nadrágot, az Egy bolond százat csinált, a Kútfejeket és a Nagykarácsonyt, utóbbiak esetében pedig talán a Linda és az Angyalbőrben a legismertebbek, de szerepelt sok más mellett a Pasik!-ban, a Barátok köztben, az Egynyári kalandban, a 200 első randiban és a Pepében is. Egyedi orgánuma pedig nem csupán ezekből az alkotásokból lehet ismerős, hiszen alkalomadtán szinkronizál is: legismertebb munkája talán a Nils Holgersson sorozat címszereplője, de a Hupikék törpikék Tréfijeként, a Boci és Pipi Pipijeként, az Én vagyok Menyus Bambulájaként és a Rendőrakadémia filmek Mahoney őrmestereként is sokakban beugorhat. 

Görbe Nóra és Szerednyey Béla a Linda című sorozatban (Fotó: BorsOnline)

Munkásságát 1998-ban Jászai Mari-díjjal és Greguss-díjjal, 2011-ben Magyar Toleranciadíjjal és Területi Prima díjjal, 2012-ben pedig a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével ismerték el, majd az Érdemes művész (2014) és Kiváló művész (2021) elismeréseket is megkapta. Isten éltesse sokáig!

Kiemelt kép: Szerednyey Béla (Fotó: Madách Színház)