Idén ősszel új kötettel folytatódott az Athenaeum Kiadó Szép Magyar Könyv díjat nyert Sétakönyvek sorozata: Morcsányi Elza könyve ezúttal a varázslatos Szentendrével ismerteti meg az olvasókat.

Az Athenaeum Kiadó 2022-ben indította útjára a Sétakönyvek sorozatot, amelynek első két kötetében Maczó Balázs vezetésével bejárhattuk a Szent István park környékét, valamint felfedezhettük Terézváros szecessziós épületeit. 2023-ban Deák Judit két, a budapestiek és a külföldi turisták által is kedvelt helyre, a Városligetbe és a Margit-szigetre kalauzolta el az olvasókat, míg Maczóval ismételten egy belvárosi utca (Népszínház) épületeit és egykori lakóit ismerhettük meg, legutóbb pedig Morcsányi Elza vitt végig minket az Andrássy úton. A sorozat a harmadik kötettel párhuzamosan új arculatot is kapott (tervező: Herbszt László), amelybe a nemrég megjelent hetedik kötet is tökéletesen illeszkedik.

Mediterrán hangulatú, kanyargó utcácskák, szűk sikátorok, levendula, füge, rozmaring a romantikus, zárt belső udvarokban, a vörös és sárga minden árnyalata a házfalakon, egységes, de mégis sokszínű épületetek. Mennyi író, költő, festőművész, grafikus, fotós, operatőr igyekezett megjeleníti ezt a vonzerőt saját eszközeivel, talán nem túlzás, hogy minden idelátogató számára alapvetés, hogy Szentendre: varázslat.

Szentendre kulturális életének gazdagsághoz nem fér kétség, ennek egyik ékes példája, hogy szinten nem telik el a nélkül hét, hogy ne adnánk hírt az ottani művészeti munkáról. Legyen szó akár könyvbemutatóról, akár képzőművészeti alkotásokról vagy múzeumi sétákról, akár a Szentendrei Teátrum műsorairól és ősbemutatóiról, vagy akár egy-egy zenei fesztiválról, eseményről. Ebből is látszik, hogy a városvezetés folyamatosan tesz is azért, hogy ennyire gazdag legyen a programkínálat, amire szerencsére van is kereslet, méghozzá olyannyira, hogy sokan Budapestről érkeznek, hogy részesei legyenek az ottani kulturális pezsgésnek.

Morcsányi Elza: Barangolás Szentendrén (Fotó forrása: Athenaeum Kiadó Facebook oldal)

Maga a város gazdag történelmi múltra tekint vissza – erről az első fejezetben olvashatunk is egy rövidebb összefoglalót –, és bár voltak ott is mélypontok és rombolások, a kulturális élet időben jóval régebben gyökeredzik. A nagybányai festőiskola számos tanulója folytatta itt a pályafutását, de nem csak ők, más festők és képzőművészek is előszeretettel alkottak is. Az ő emléküket nemcsak a ránk maradt alkotásaik, de rengeteg ház is őrzi, többek között ezekről is olvashatunk Morcsányi legújabb könyvében. Meg a kulináris élvezetekről is, példának okáért évtizedeken át üzemelt itt az a cukrászda, amelyet a környék egyik legjobbjának választottak. Hogy hogyan és miként alakultak az itteni városlakók (kis- és nagyemberek) sorsa, az is visszatérő témája a kötetnek, amely így lesz egyszerre informatív és érdekfeszítő.

Habár a kötet fotókkal gazdagon illusztrált, csak úgy, mint az összes többi Sétakönyv esetében, az élmény akkor lesz igazán teljes, ha a könyvvel a kezünkben járjuk végig az utat, és nem csak képzeletben. Az előzőkkel szemben azonban itt nem biztos, hogy elegendő egy délutánt rászánni erre, javaslom, hogy több napban gondolkodjunk, hiszen nem elég csak felkeresni az említett helyszíneket, ha már ott vagyunk, engedjünk meg magunkat nyugalomban egy finom kávét és süteményt, egy jó lángost, vagy éppen tekintsük meg valamely múzeum éppen aktuális tárlatát. Így lesz igazán teljes és maradandó az élmény.

Morcsányi Elza: Barangolás Szentendrén, Athenaeum Kiadó, 216 oldal
Kiemelt kép: Morcsányi Elza: Barangolás Szentendrén (Fotó forrása: Athenaeum Kiadó Facebook oldal)