A Barcsay Jenő Kossuth-díjas festő és grafikus születésének 125. évfordulójára hirdetett emlékév keretében Szentendrén eddig is izgalmas programok várták az érdeklődőket, ám az év további részében is maradnak olyan alkalmak, amelyeken az erdélyi származású alkotóra emlékezhetünk: Barcsay festmény a szentendrei városházán, koszorúzások a művész szentendrei műterménél és szobránál, előadás emléktábla avatással a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár előcsarnokát díszítő Szentendre-mozaiknál, új kiállítások Barcsay portréfotóiból a Ferenczy Múzeumban és emblematikus műveiből a Kmetty Múzeumban, nyári művésztelep Barcsay Jenő tiszteletére – ezekkel az eseményekkel folytatódik a mester születésének 125. évfordulóját ünneplő programsor Szentendrén.

A Barcsay-emlékév keretében a szentendrei városháza impozáns épületében tekinthetik meg márciustól az érdeklődők a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) gyűjteményének egy darabját: Barcsay Jenő Képarchitektúra vörösben című, 1973 körül készült alkotását. Április 2-án 13 órakor Barcsay Jenő egykori szentendrei műterménél, a Zenta utcában, 13:30-kor a szentendrei Barcsay Jenő téren lévő szobránál helyeznek el koszorút. 14:30-kor pedig Szabó Noémi, az FMC művészettörténésze tart előadást a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban az előcsarnokot díszítő Barcsay-mozaikról, információs-tábla avatóval egybekötve.

Május 28-án 18:30-kor nyílik meg a Ferenczy Múzeum Szentendre-termében a Közelképek 2. Barcsay Jenő alakja az 1960–1980-as évek portréfotózásának tükrében című kiállítás, amely az alkotó emblematikus figuráját idézi meg az 1960–1980-as évek ikonikus portréfotósainak lencséjén keresztül. Június 21-én 18 órakor nyílik a Művek és történetek – BARCSAY 125 című kiállítás, amelyen nemcsak egy új válogatással ismerkedhetnek meg a látogatók a Kmetty Múzeumban, hanem ekkor mutatják be a Ferenczy Múzeumi Centrumban őrzött Barcsay-gyűjtemény kritikai katalógusát is. A kiállítás kurátora Iberhalt Zsuzsa művészettörténész, szakmai koordinátor Szabó Noémi művészettörténész.

Július 7–20. között NESTArt – Szentendrei Nyári Művészbázist rendeznek a MűvészetMalomban, hat fiatal képzőművész meghívásával, Barcsay Jenő tiszteletére. A művésztelepre május 5-éig lehet jelentkezni, a nyári művészbázison készült művekből pedig július 19-én, 17 órakor nyílik kiállítás a Vajda Múzeumban.

Kiemelt kép: Barcsay Jenő festőművész 1960-ban (Fotó: Fortepan)