Május 28-án nyitja meg kapuit a Ferenczy Múzeum Centrum legújabb, Barcsay Jenő előtt tisztelgő kiállítása: a Közelképek 2. kamarakiállításon ikonikus portréfotósok lencséjén keresztül elevenedik meg a titokzatos művész emblematikus figurája. A tárlaton látható lesz a kutatás során fellelt, André Kertész által 1934 végén a budapesti Nemzeti Szalonban készített fotó, továbbá azok az eddig nem publikált színes képek, amelyek a szentendrei mozaik munkálatairól Gajzágó Jolán múzeumi fotós hagyatékából kerültek elő.

Az 1960-as évek második felétől számtalan fényképsorozat készült a mesterről életének három fő helyszínén: Szentendrén, festőállványával, palettájával az utcákat róva és Zenta utcai műtermében, budapesti, Kodály köröndi lakásán, valamint a Képzőművészeti Főiskola anatómiatermében. A fényképsorozatok a korszak legismertebb fotósaihoz fűződnek: Tóth István érzékeny portrékon, Féner Tamás merész kompozíciójú fényképeken, G. Fábri Zsuzsa az otthoni közegben örökítette meg a mestert.

Molnár Edit 1974-ben született híres sorozatán anatómiaoktatás közben látható Barcsay, Keleti Éva pedig még az 1950-es évek második felében készített felvételeket róla. Továbbá fotózta őt Balla Demeter, Gink Károly, Bojár Sándor; a méltatlanul elfeledett esztergomi fotográfus, Kollár István, és az MTI vezetője, Szebellédy Géza is, valamint Sziklás Mária, aki a Nemzeti Színház mozaikjának 1965-ben zajló tervezésekor rögzített Barcsayról forrásértékű sorozatot. A kiállítás kapcsán sikerült fellelni egy André Kertész által 1934 végén a budapesti Nemzeti Szalonban készített fotót, amelyen felismerhető Barcsay Jenő alakja is, továbbá soha nem publikált színes képek kerültek elő a szentendrei mozaik munkálatairól Gajzágó Jolán múzeumi fotós hagyatékából.

A kiállításon, amely szeptember 21-ig lesz látogatható, összesen huszonöt fotóművész és négy képzőművész alkotásain elevenedik meg Barcsay Jenő karakteres figurája.