Reviczky Gábor, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Nemzet Művésze november 2-án és 3-án újra színpadra lép a Magyar Színházban, a hamarosan a 200. előadásához érkező Valahol Európában című musicalben.

„Ez egy sötét történet, hisz mindkét felvonása halállal végződik, mégis ott van benne a jó, a katarzis felemelő érzése, mert a zene feloldja a konfliktusokat, és enyhíti a fájdalmat” – fogalmaz Nagy Viktor, a Magyar Színház igazgatója, az előadás rendezője.

A történet a háború árnyékában felnövő, árván maradt, otthontalanul kóborló gyerekekről szól, akik bandákba verődve járják az országot, és úgy tartják el magukat, ahogy tudják: élelmet lopnak. Hamarosan körözést adnak ki ellenük. Szerencséjükre találnak egy elhagyatottnak látszó várat egy kopár hegyen. Az azonban nem lakatlan, Simon Péter egykori karmester él ott, a világból kiábrándulva, magányosan. A gyermekek először idegenkednek a felnőttől, majdnem fel is akasztják, ám hamarosan megbarátkoznak vele, sőt meg is szeretik. Simon ugyanis nem hazudik nekik, és nem csapja be őket, mint a többi felnőtt. Sőt, öntudatra ébreszti őket. Megtanítja nekik, hogy a szabadság a legfontosabb érték, melyhez minden embernek (így nekik) is joguk van.

Reviczky Gábor neve az évek során szorosan összefonódott a Magyar Színházzal, hiszen a Valahol Európában eredetileg is vele került színpadra, Simon Péter karmester ikonikus dalai általa csendültek fel először a színház színpadán. „Az én olvasatomban Simon Péter, a karmester Don Quijote-szerű figura, aki önfeláldozó tettével hívja fel a figyelmet az elembertelenedő, kizökkent világra, és hozza el a megváltást védencei számára. Rendezői ars poeticám szerint nem a történelem átírt és újraértelmezett lapjai az érdekesek, hanem az, hogyan képesek az emberek átélni mindezt. Az emberséget keresem a történetekben” – hangsúlyozza Nagy Viktor.  

A varázslatos történet – amelyet Radványi Géza és Balázs Béla azonos című filmje alapján Dés László, Nemes István, Böhm György, Korcsmáros György és Horváth Péter jegyez szerzőként – hűségről, bátorságról és a barátságról szól, megmutatja, hogy hogyan lehet embernek maradni az embertelenségben.

Kiemelt kép: Reviczky Gábor (Fotó: Cseke Csilla / MTI)