Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója az intézmény honlapján megjelent cikkben értékelte az integrált intézmény létrehozása óta elvégzett munkát, beszélt a folyamatban levő programokról és a közeljövő terveiről.
2024-ben az intézmény három kiemelt programmal kapcsolódik a török-magyar évadhoz. Ezek között az egyik az a kiállítás, amelyik a magyar emigráció történetét mutatja be. „Mindenki előtt ismert a Thököly-, a Rákóczi- vagy éppen a Kossuth-emigráció, de talán kevesen tudják, hogy 1945-ben és 1956-ban is sokan menekültek Törökország felé, ahonnan aztán a legtöbben továbbmentek” – írja Szabó. A Levéltár tervei között szerepel egy fényképalbum megjelentetése is: a különleges kiadvány a fotográfia kezdeteikor, valamikor az 1860-as években, dagerrotípia eljárással készült török életképeket, törökországi városok látképeit és emberek arcképeit tartalmazza. Emellett egy nagy nemzetközi konferenciával is készülnek Törökországban.
2024 második felében Magyarország látja el az Európai Unió soros elnökségét. Ennek kapcsán öt rangos nemzetközi konferenciát bonyolítanak le hazánkban. A levéltár 2024-es feladatai kapcsán Szabó kiemelte, hogy jövőre lesz a 80. évfordulója annak, hogy a Szovjetunió katonailag birtokba vette Magyarországot. „Van egy régi adósságunk, hiszen nyolcvan év eltelt, de mind a mai napig nem tudjuk, hogy miként zajlott pontosan ez a folyamat. Nincs pontos kronológiánk arról, hogy a szovjet hadsereg hogyan nyomult előre településről településre, és miként szorította vissza a magyar és német szövetséges haderőt. Nem tudjuk azt sem, hogy ezek a hadmozdulatok pontosan mekkora civil és katonai áldozattal jártak.” Ezért orosz, magyar, valamint német levéltári források felhasználásával összeállítanak egy anyagot, amelyben térképre viszik a Magyarország területén zajló különböző csapatmozgásokat.
Kiemelt kép: A Magyar Nemzeti Levéltár épülete (Fotó forrása: muzej.hu)