Ma ünnepli 65. születésnapját Ráckevei Anna Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész. 

Ráckevei Anna 1960. február 25-én, Budapesten látta meg a napvilágot Ráckevei Lajos és Domokos Emilia harmadik gyermekeként. Gyermekkorát Tökölön töltötte két fiútestvérével, majd a Móricz Zsigmond Gimnáziumban érettségizett le, és mielőtt 1981-ben felvették a Színház és Filmművészeti Főiskolára, három évet töltött a Nemzeti Színházban stúdiósként. A Főiskolán 1985-ben végzett, ahonnan a Madách Színházhoz szegődött, amit a Nemzeti Színház követett. 1991 és 1993 között szabadfoglalkozású színészként dolgozott, 1993-tól 1997-ig a Művész Színház társulatát erősítette, emellett játszott a Thália Színházban is. 1997-ben a Kelemen László Színkör, 1998-ban az Új Színház tagja lett, egészen 2006-ig (időközben visszatért a Nemzeti Színházba is játszani). Ekkor a debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatójaként tevékenykedett, mandátuma 2018-ban járt le és nem pályázott újra. 

Ráckevei Anna a Júlia című előadásban (fotó: Pesti Magyar Színház)

A sokoldalú színésznőt számos darabban láthatta a közönség az eddigi pályafutása során, többek között olyan klasszikusokban bukkant fel, mint a Rokonok, a Rómeó és Júlia, az Ármány és szerelem, a Csongor és Tünde, valamint A helység kalapácsa, de olyan előadásokban is játszott, mint az Augusztus Oklahomában, a Júlia – Párbeszéd a szerelemről és a Jelenetek egy kivégzésből. Legutóbbi bemutatója A trójai nők volt a debreceni Csokonai Színházban, a következőre pedig szintén ugyanitt kerül sor 2025. március 28-án, Szilágyi Bálint rendezésében: ez Martin McDonagh egyik műve, a Leenane szépe lesz, amelyben az egyik főszereplőt kelti életre. De nemcsak a teátrumokban, hanem a mozikban (Szomorú vasárnap, Pillangó, Patthelyzet) és a tévéképernyőkön (Méhek tánca, Hóesés a Vízivárosban, Pán Péter) is találkozhattunk a színésző játékával, a szinkron terén végzett munkája pedig még jelentősebb.

Többek között Meryl Streep, Andie MacDowell és Jodie Foster egyik bejáratott hangja, aki az Internetes Szinkron Adatbázis statisztikái szerint már 175 szinkronmunkán van túl. Streepet immáron 25 alkalommal szólaltatta meg, többek között vele készültek el a Mamma Mia! és folytatása, A vaslady, illetve a Julie & Julia magyar verziói is. Tavaly Andie MacDowellként is hallhatták a moziba járók, hiszen az Apák gyöngyében ő tolmácsolta külföldi kolléganőjét. Egyedi orgánumát azonban nem csak szinkronizálásra használta: készített hangoskönyveket (Szabó Magda: Régimódi történet, Az 1001 éjszaka meséiből) és rádiójátékokat (Ott zöldebb volt az erdő, Minden ember halandó, Géza és Dusán) is.  

Ráckevei Anna és Meryl Streep másik hangja, Bánsági Ildikó (Fotó: Nagy Attila)

Munkásságát 1990-ben Rajz János-díjjal, 1991-ben Jászai Mari-díjjal és Farkas-Ratkó-díjjal, 1992-ben Magyar Művészetért díjjal ismerték el, amit 1995-ben a Mensáros László-díj, 2004-ben a Kazinczy-díj követett. 2011-ben érdemes művésszé, 2018-ban pedig kiváló művésszé vált, majd 2021-ben Pest megye díszpolgárának választották. 2016-ban egyébként a Forbes őt választotta a 8. legbefolyásosabb magyar nőnek a kultúrában. Isten éltesse még sokáig!

Kiemelt kép: Ráckevei Anna (Fotó: Emmer László)