November 27-én ismét sor kerül a Falra fel! plakátaukcióra. A jól ismert plakátárverést 12. alkalommal rendezi meg a Múzeum Antikvárium és a Plakátfiú. Az aukció keretében a Marczibányi téri Művelődési Központban, november 27-én este 7 órától lehet licitálni. Többek közt alternatív filmplakátok, reklámgrafikák, szocialista realizmus, Nina Simone és biciklis különlegességek várják, hogy elkeljenek.

A plakátművészet tündöklése

Az egyetemes művészettörténeten belül a plakátnak a kicsivel több mint egy évszázadnyi tündöklése, a XIX. század végi iparművészeti mozgalmak tömegtermeléssel szembeni fellépésének volt köszönhető. Ahogy a bútorok, ajtókilincsek s egyéb lakberendezési, vagy használati tárgyak egyéni, művészi kivitelezése a hétköznapok belső tereinek esztétikáját, úgy a grafikus művészplakátok az épített környezetet, az utcaképet formálták. Az utca embere ettől kezdve nemcsak dekódolta két lépés között a falra ragasztott rövid, határozott üzeneteket. A falragaszok sorából kiemelkedett művészi plakát öntudatos állapota szinte évre pontosan 1990-ig tartott, ekkor újra a tömegkultúra került fölénybe a művészileg kivitelezett darabokkal szemben, hogy azok visszahúzódjanak az utcáról a galériák, múzeumok falai közé.

Alternatív filmplakátok Plakátaukció a Marcziban

A régi filmplakátok iránti nosztalgia keltette életre az ún. újragondolt plakátokat, mikor az egyszeri grafikusművész a jelenkor vizuális nyelvezetét használva készít egy amolyan „pszeudo filmplakátot” a filmtörténet valamelyik emlékezetes darabjához. A november 27-ei árverésen a Casablanca ilyen „alternatív” verziója mellett többek között Wong Kar Wai klasszikusának (Szerelemre hangolva), Sofia Coppola Elveszett jelentésének, vagy Wes Anderson Budapest Grand Hoteljének újragondolt változatára is lehet majd licitálni.

A filmeken túl

A kínálat legrégebbi tételeként egy mulatós plakát áll. No, nem olyan Dankó Pistás, nótaestes (lesz az is, az előbbi egy rácsplakát 1940-ből, Jávor Pállal a főszerepben) hanem a pesti századvéget idéző, enyhén félrecsúszott nyakkendős úriemberek stílusában. Az Uránia mozi épületében, az 1890-es évek végén működő Caprice mulató litografált kis-plakátja a magyar plakáttörténet kezdetéig repít minket vissza az időben, „ritkaság-hányadosa” pedig súrolja a „nem létezik” kategóriát”.

Egy kis ráadás

Az aukciót a Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium gyűjteményéből rendezett gyermek-plakátkiállítás keretezi majd az árverés helyszínén. A ’60-as, ’70-es, ’80-as évek gyerek- és  ifjúsági plakátjai kerültek a fókuszba: Süsü, Vuk, Ludas Matyi, Misi mókus, Keménykalap és Krumpliorr stb. A november végéig ingyen látogatható plakát-matiné néhány darabja szerepel az árverés anyagában is.

Kiemelt kép: az esemény plakátja