Januárban a legjelentősebb francia zenei intézmények koncertsorozattal köszöntötték a 80 éves Eötvös Pétert. A világhírű és jelentős francia kapcsolatokkal rendelkező Kossuth-díjas zeneszerző-karmesterről – aki 1978 és 1991 között a Pierre Boulez által alapított párizsi Ensemble InterContemporain nevű együttes művészeti igazgatója volt – a francia napilapok is megemlékeztek.
Január 10-én az egyik legjelentősebb franciaországi zenei központ, a Cité de la Musique rendezett Eötvös Péter Születésnap címmel hangversenyt, amelyen az Ensemble InterContemporain köszöntötte egykori vezetőjét. A felcsendülő művek között volt Eötvös Péter azon egyik ritka műve, a Chinese Opera, amelyet a párizsi együttes számára írt 1986-ban, az elmúlt években komponált alkotások mellett. Pénteken és szombaton a Pompidou Központban működő akusztikai zenei koordinációs és kutatási központ, az IRCAM rendezett nemzetközi konferenciát Eötvös Péter munkásságáról Grabócz Márta, Párizsban élő magyar zenetudós és a párizsi Liszt Intézet szervezésében, amelyen francia és magyar kutatók mellett Németországból, Ausztriából, Portugáliából, az Egyesült Államokból, Spanyoloroszágból és Kínából is érkeztek előadók.
Az ünnepi koncertsorozat január 18-án a francia közrádió, a Maison de la Radio et de la Musique nagyszabású hangversenyével zárul, amelyet a France Musique zenei közrádió élőben közvetít. Hallható lesz Eötvös Péter 12 éves korában írt Solitude / Egyedül című kórusműve, a Bécsi Filharmonikusok megrendelésére komponált, bibliai témákból merített Halleluja – Oratorium balbulum, amelyen a zeneszerző öt évig dolgozott Esterházy Péter íróval.
Kiemelt kép: Eötvös Péter (Fotó: Csiby Szilvia)