Február 17-én, immár nyolcadik alkalommal hirdeti meg az MMA ösztöndíjprogram, tavasszal pedig harmadik alkalommal rendezik meg Pesti Vigadóban az Essentia Artist, amelyen a 2024-ben végzett ösztöndíjasok mutatkoznak be. Az ösztöndíjprogram sikerességéről, népszerűségéről, valamint a több mint két hónapon át tartó rendezvénysorozatról Kiss Jánost, a Magyar Művészeti Akadémia alelnökét kérdeztük.   

Január 22-én grandiózus gálával ünnepelték a magyar kultúra napját a Vigadóban. Miként értékeli utólag ezt az eseményt?

A mi alkotmányos köztestületünk, a Magyar Művészeti Akadémia még egészen fiatal, főleg a Tudományos Akadémiához viszonyítva. Bár, megjegyzem, a tudomány és a művészet mindig is kéz a kézben járt, elég csak arra gondolni, hogy a Tudományos Akadémiának milyen művészi nagyságai voltak akár a tisztségviselők, akár az akadémikusok között. Az MMA tagjainak egyik legfontosabb kötelezettsége a magyar kortárs művészet iránti felelősségvállalás, és ebbe beletartozik az is, hogy a magyar kultúra napján megünnepeljük a kiválóságokat: nemcsak az akadémikusokat, hanem a köztestületi tagokat, az ösztöndíjasokat és mindenkit, aki a kultúra napszámosa. Ez volt az első ilyen nagy ünnepségünk, és annak ellenére, hogy izgultam, hogy minden jól sikerüljön, nagyon jól éreztem magam, így boldogan és örömmel gondolok vissza rá. Úgy érzem, hogy szép és méltó ünnepség volt, amit természetesen hagyományteremtő jelleggel indítottunk el.

Sipos Balázs, Kiss János és Csáji László Koppány az Essentia Artis 2025 sajtótájékoztatóján (Fotó: Kovács Milán)

Másnap, január 23-án pedig megalakult az Erdélyi Elnöki Bizottság, amely a határon túlra terjeszti ki az MMA tevékenységét. Mesélne ennek az előzményeiről?

Négy évvel ezelőtt, amikor felvetettem az akadémián a regionális munkacsoportok létrehozását, egyetlen célom volt: a vidék megsegítése. Bár Budapesten születtem, sokáig dolgoztam Győrben, így vidékiként gondolok magamra. Ahogyan azzal is tisztában vagyok, hogy a Bajza utcából vagy a Vigadóból nem lehet rálátni arra, mi történik vidéken, pedig ott is élnek tehetséges művészek. Éppen ezért hét magyarországi nagyvárosban – Debrecenben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsett, Szegeden és Veszprémben – megalakultak a munkacsoportok, amelynek az volt a célja, hogy a vidéki akadémikusok önként vállalt feladatként segíteni tudják a helyi művészek életét. Ennek van egyrészt egy anyagi háttere is, amit pályázatunk útján biztosítunk, de ennél fontosabb, hogy a művészeti intézményekkel, civil szervezetekkel való együttműködést keressük.

A program indulását követően nem sokkal bejelentkeztek az Erdélyben élő akadémikus társaink is, hogy örömmel vennék, ha náluk is lenne egy ilyen bizottság. Nemrég végig gondoltuk, hogy milyen eredményeket értünk el az elmúlt években és hogy milyen lehetőségeink vannak. Arra jutottunk, hogy kicsit „megizmosodva” elindítjuk az elnöki bizottságot Erdélyben is, ami ott kétpólusú lesz: az egyik irányító város Sepsiszentgyörgy, a másik Kolozsvár lesz. Turi Attila elnök úrral január 23-án Nagyváradon találkozunk az erdélyi magyar akadémikusokkal, akiknek elnök úr át is adta a megbízólevelüket. Így március 28-án elindulhat az MMA Erdélyi Elnöki Bizottságának a munkája is, Vargha Mihály, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatójának vezetésével.

Pillanatkép az Essentia Artis 2025 sajtótájékoztatójáról (Fotó: Kovács Milán)

Február 17-én pedig elindult a szokásos ösztöndíjprogram, amelyet már nyolcadik alkalommal hirdetnek meg.

Igen, ezt 2018-ban álmodtuk meg néhai Kocsis Miklós professzor úrral, aki nagyon jó barátom is volt egyben. A célunk az volt, hogy az MMA kapcsolatot teremtsen és valamilyen módon támogassa a fiatal előadó- és alkotóművészeket, valamint művészetelméleti szakembereket. Így született meg ez az ösztöndíjprogram, amelynek lebonyolítója az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete. Óriási dolognak tartom, hogy már 700 ösztöndíjast tudhatunk magunk mögött, ez a szám pedig az idei, nyolcadik pályázattal csak tovább fog nőni. Amit nagyon fontos kiemelni, hogy április 7-ig lehet pályázni.

Idén is túljelentkezésre számítanak?

Igen, hála Istennek, egyre nagyobb az érdeklődés. Ugyebár, támogatásból soha nem elég, pláne a mostani időkben.

Ön szerint mi a kezdeményezés legfőbb erénye?

Egyfelől az anyagi támogatás, hiszen három éven keresztül havi 200 000 forint összeget biztosítunk a nyerteseknek, másfelől a közösségteremtés és a kapcsolati háló kiépítése. Én a magam részéről sokkal fontosabbnak és jövedelmezőbbnek tartom, hogy az ösztöndíjasok negyedévente összeülnek a Hild-villában egy beszélgetésre, ahol találkozhatnak a mentoraikkal, az akadémikusokkal, és közösen megvitathatják, hogy a nyertes éppen hol tart, hova kell eljutnia és hogyan tudják egymást segíteni. Arról nem beszélve, hogy ezekből a beszélgetésekből milyen alkotások születhetnek. Képzelje csak el, hogy milyen közösségépítő és inspiráló lehet, ha leültetünk egy asztalhoz egy bábművészt, egy dramaturgot, egy rendezőt és egy koreográfust. Én mentorként nagyon szerettem ezeket az alkalmakat.

Kiss János az Essentia Artis 2025 sajtótájékoztatóján (Fotó: Kovács Milán)

Harmadik alkalommal rendezik meg az Essentia Artist, amely idén március 1. és május 10. között ad lehetőséget a 2024-ben végzett ösztöndíjasok bemutatkozására.

Igen, ez az esemény tulajdonképpen az ösztöndíjprogram vége, egyfajta összegzés. A Pesti Vigadó – mint az MMA székháza – ad otthont ennek a programsorozatnak, a hatodik emeleti kiállítótérben jól megfér majd egymás mellett a népművész a filmessel vagy az irodalmár a zenésszel, és még sorolhatnám jó hosszan. Ezek a művészeti ágak és tevékenységes szépen felmutathatók egymás mellett. Nagy dicséret illeti az Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet csapatát, akik elképesztő figyelemmel és szeretettel fordulnak az ösztöndíjasok felé és gondoskodnak róluk mindvégig. Meg kell említenem még dr. Csáji László Koppányt, az MMKI igazgatóját, aki hihetetlen energiával dolgozik azon, hogy folyamatosan fejlődjenek, jobbak legyenek. Fontosnak tartjuk, hogy az élet változásaival együtt mi is változtunk, és ennek megfelelően segítsük a fiatal és középkorú művészeket, hiszen az ösztöndíjprogramra 18-tól 50 éves korig várjuk a jelentkezőket.

Melyik programot várja leginkább?

A vernisszázst, vagyis a megnyitót, mert olyankor nagyon sok boldog ember gyűl össze a Vigadóban. Ha belegondol, a mostani Essentián 80 alumni ösztöndíjas vesz részt és több mint 40 programunk lesz, tehát ez nagyjából 400 művészt jelent. Számomra elmondhatatlan nagy öröm, amikor az ösztöndíjasok és az akadémikusok egy helyen vannak és mindannyijukat átitatja a várakozás izgalma. Természetesen a programok közül egyet sem szeretnék kiemelni, mert azt gondolom, hogy a maga módján mindegyik egyedi. Ráadásul az összes programunk ingyenes látogatható, csak regisztrálni kell. Így hát csak annyit mondok, hogy aki teheti, jöjjön el és ünnepeljük közösen a kiválóságokat – mert megérdemlik.

Kiemelt kép: Kiss János az Essentia Artis 2025 sajtótájékoztatóján (Fotó: Kovács Milán)