A Müpa 2025/26-os szezonjában is folytatódik a New York-i Metropolitan Opera közvetítéssorozata, amelynek köszönhetően a legkiválóbb művészek és fiatal feltörekvő sztárok játékát élvezhetik a nézők élőben. A nyolc előadás között slágerdarabokat, klasszikusokat és egy kortárs operát is találunk. 

A sorozatot októberben Bellini Az alvajáró című műve nyitja, amelyet a világhírű mexikói tenor, Rolando Villazón rendezi. A bel canto stílus egyik remekművének cselekménye Amina (Nadine Sierra) és Elvino szerelmi történetét dolgozza fel, akiknek kapcsolata veszélybe kerül egy alvajárás okozta félreértés miatt. Novemberben Puccini világszerte óriási népszerűségnek örvendő Bohéméletével már negyedszer találkozhatnak a nézők. A mű a párizsi ifjú művészek mindennapjait bemutatva szól a fiatalság szabadság iránti vágyáról, a szerelem mámoráról és az elkerülhetetlen tragédiákról. Az előadásban Rodolfót a harmincas évei elején járó Freddie De Tommaso, Mimìt Juliana Grigoryan alakítja.

A hónap végén Richard Strauss utolsó nagy romantikus operájára, az Arabellára válthatunk jegyet, a darab szívhez szóló, megható búcsú Bécs aranykorától. A szereplők között ismerős művészeket is üdvözölhetünk, hiszen az Arabellát alakító Rachel Willis-Sørensen már bizonyított a Müpa közönségének, akárcsak Pavol Breslik vagy a Budapesti Wagner-napok visszatérő művésze, Tomasz Konieczny. Decemberben a verizmus irányzatának egyik legkiemelkedőbb darabja, Giordano Andrea Chénier című operája kerül műsorra. A hétköznapi emberek szenvedélyeit és drámáit megörökítő művet az 1762-ben született címadó főhős versei és tragikus élete ihlette, akit 1794-ben, a francia forradalom idején végeztek ki. A történet halált semmibe vevő szerelmespárját Piotr Beczała és Szonja Joncseva alakítják.

A Müpa épülete (fotó: Müpa)

A közvetítéssorozat 2026-ban Bellini utolsó befejezett művével, A puritánokkal folytatódik, a XVII. századi angol polgárháború idején játszódó opera főhősének, Arturónak a szerepét sokan az egyik legnehezebb tenorfeladatnak tartják, megformálója ezúttal a kiváló tenor, Lawrence Brownlee. Márciusban Wagner monumentális operája, a Trisztán és Izolda a Metropolitan főzeneigazgatója, Yannick Nézet-Séguin vezényletével elevenedik meg. A két címszerep kimagasló énektudást és állóképességet igényel, amit Lise Davidsen és Michael Spyres is magabiztosan old meg.

Május elején Csajkovszkij lírai operáját, az Anyegint közvetítik, amelyben napjaink egyik legizgalmasabb szopránja, Asmik Grigorian Tatjána bőrébe bújva mutatja meg, miért is oly sokak kedvence. A főhőst a karizmatikus Igor Golovatenko kelti életre, míg a karmesteri pulpituson a rendkívüli tehetségű, alig harmincéves Timur Zangiev mutatkozik be. Az évad Gabriela Lena Frank kortárs újdonságával, az El Último Sueño de Frida y Diegóval zárul, amely a művészettörténet egyik leghíresebb párosa, Frida Kahlo és Diego Rivera történetét dolgozza fel. A 2022-ben bemutatott alkotás nemcsak a két festőművész életéből, de festményeiből is inspirálódott.

Kiemelt kép: Jelenetkép a Bohémélet című operából (Fotó: Evan Zimmerman)