15 nagyjátékfilm, 6 dokumentumfilm, 14 rövidfilm, 8 videoklip és számos egyéb tematikus vetítés, kerekasztal beszélgetés, kiállítás és workshop után lezárult a 9. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál, amelyről a legjobb operatőrnek járó elismerést Natalia Mamaj és Lili-Rose Pongratz kapták az Echoes from Borderland című dokumentumfilm fényképezéséért, a mozi emellett kiérdemelte Popovics Lőrinc kisplasztikája mellett a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete dicséretét is.

Szintén duplázott Pákozdi Ágnes, aki a kritikus zsűri elismerése mellett a Special Grip Hungary és a Vantage Vision Kft. legjobb fiatal operatőrnek járó díjat is elnyerte a rendhagyó felnövéstörténetről szóló Rigó, rigó, szederinda című filmért. A mexikói Holy Rosita képszervezéséért felelős Dries Delputte a kritikus zsűri dicséretét és a legjobb nagyjátékfilmnek járó díjat hódította el, a kisjátékfilm kategóriában pedig Gavin Wynn (Earworms Earmuffs) munkájáért dicséretet, a belga Grobbendonk operatőre, Grimm Vandekerckhove a legjobb rövidfilmnek járó elismerést kapta. A legjobb dokumentumfilm díját Hosein Fattahi az iráni Penosarért nyerte el, de dicséretben részesült a Miklós Ádám rendezése és operatőri munkája mellett készült Mélypont érzés is. Különleges elismerésben részesült a Magyar Operatőrök Hete versenyszekció győztese, Füzesi Tamás (Csendes éj), a HCA (Magyar Filmoperatőrök Egyesülete) pedig a hagyományoknak megfelelően egy werkkel, Kardos Sándor A megfagyott gyermek című képével lett gazdagabb.

A két különböző műfajban alkotó M. Deák Kristóf is két díjjal tért haza: a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete a Minden rendben című filmért, míg a fesztiválzsűri a szemle történetében először önálló kategóriaként induló videoklip szekcióban, a szegedi származású, Pogány Induló Egy/Kettő című számának operatőri munkájáért tüntette ki. Az új műfaj megjelenésének relevanciáját jelzik az egyéb átadott díjak is: a diákzsűri dicséretében részesült Kürti István (QJÚB: Földalatti harc), Szeged Város díját Tóth Fabó kapta a Parno Graszt: Suttog a szél című klipért, továbbá a fesztiválzsűri dicséretével Dévényi Zoltán (Platon Karataev: Nem felelhet) munkáját ismerte el.

A középiskolásokból és egyetemistákból álló diákzsűri a PVRGATÓRIVM című film operatőrét, Tóth Evelin Juditot látta a legjobbnak. Emellett immár harmadjára lehetett nevezni a szövegalkotás iránt érdeklődők számára szervezett Kritikaírói pályázatra, melynek első helyezettje Pillár Blanka, második lett Kolumbán Karola, harmadik Kiss Petronella, és dicséretben részesült Leposa-Hőgye Ádám.

Kiemelt kép: Jelenetkép a Holy Rosita című filmből (Fotó: Kris De Witte De Wereldvrede)