Janikovszky Évát bizonyára senkinek nem kell bemutatni, hiszen generációk nőttek fel az olyan könyveken, mint az Akár hiszed, akár nem, a Kire ütött ez a gyerek?, Az úgy volt vagy a Velem mindig történik valami. Az 1990-es évek közepétől kezdve 2003-ban bekövetkezett haláláig több felnőtteknek szóló kötete is megjelent. Az írónő életművét gondozó Móra Kiadó 2023-ban indította el a Trend Kiadót, ahol a felnőtt olvasókat megcélzó könyveket jelenteti meg. Az elmúlt két évben itt látott napvilágot többek között Fekete István, Erich Kästner vagy Lázár Ervin felnőtteknek szóló írása is, és természetesen a Janikovszky-életmű ezen része is az „új kiadóhoz” került.
Ezt jelzi a Müller Péter által tervezett, letisztult, mégis ötletes borító is, amely több évtizedes hagyománnyal szakítva, egyetlen elemében sem tartalmazza a szerző állandó alkotótársa, Réber László rajzait. Mielőtt túlságosan megijednénk: a kiadó is tudja jól, hogy egyetlen Janikovszky-mű sem az igazi a grafikusművész és karikaturista rajzai nélkül, így egyik kötet esetében sem kell nélkülöznünk ezeket.
Az 1998-as Mosolyogni tessék! több mint 10 évvel a legutóbbi – szám szerint a tizenegyedik – utánnyomást követően került a könyvesboltokba. Ahogyan a cím is utal rá, Janikovszky mosolyra buzdítja olvasóit. Persze nem szüntelenül, nem reggeltől estig, de bujkáljon bennünk a mosoly, hogy bármikor felragyoghasson. Mert a mosoly, a szerző meggyőződése szerint, mindig egy kis fényt hoz az életünkbe, meg a máséba is. Kicsike fényt, de a sok kicsi, mint tudjuk, sokra megy. Természetesen ez nem azt jelenti – és erre maga Janikovszky fel is hívja rögtön a figyelmet –, hogy ennek a kötetnek az írásai egytől egyig kacagtatóak lennének, hiszen az élet sem az. De: „amennyire igaz az a mondás, hogy derűre ború, legalább annyira igaz, hogy borúra meg derű. Csak arra kell vigyáznunk, hogy a végére is maradjon egy kis derű.”
Janikovszky Éva ebben, a rövidebb írásait összegyűjtő kötetével is bebizonyítja, hogy a humor és a bölcsesség mesteri ötvözésével képes megérinteni az olvasók szívét. Írásai ezúttal a sokat megélt, tapasztalt nyugdíjas gondolatai mentén születtek meg, az ihletet pedig a hétköznapi élethelyzetek adják. Janikovszky kendőzetlen őszinteséggel és ironikus humorral hozza sorra az anekdotákat, szűkebb értelemben véve a saját, tágabb értelemben véve pedig családtagjai, barátai életéből. Persze, nem lesz ez ettől családregény, sem memoár, nem ebből fogjuk megismerni a Janikovszky-família élettörténetét. Nem, a Mosolyogni tessék! inkább a bölcs irodalmi nagyság gondolatai a hétköznapok apróbb gondjairól és örömeiről.

Janikovszky Éva (Szerzőportré forrása: wikipedia)
Legyen szó utazásról, kétlakiságról, a vidék és a főváros relációjáról, a külföld-belföld ellentétről, az időskorúak helyzetéről, a kultúrák összeütközéséről vagy az időskori szerelemről, a történetekben a legfontosabbá minden esetben maga az ember válik. És az a fajta optimizmus, amellyel maga Janikovszky is hozzáállt az élethez. A kötet egyik erőssége is abban rejlik, hogy a szerző nem ítélkezik, hanem végtelen türelemmel, megértéssel és empátiával fordul az emberek felé. Elfogadja az emberi tökéletlenséget, ahogyan arra is rámutat, hogy a humor és a mosoly képes enyhíteni a nehézségeken. Persze, olykor lehet tartani némi mosolyszünetet, sőt, még azt is megengedhetjük magunknak, hogy a szánk lefelé görbüljön, csak arra kell figyelni, hogy több legyen a fel, mint a le.
A De szép ez az élet! eredetileg három évvel később, 2001-ben jelent meg, és bár a cím elsőre talán meglepőnek tűnhet, hiszen az élet tele van kihívásokkal és nehézségekkel, Janikovszky azonban megmutatja, hogy még a legnagyobb nehézségek közepette is meg lehet találni mindenben a szépet és a jót. A szerző a rá jellemző humorral és iróniával teszi még élvezetessebbé az olvasást, ugyanakkor éleslátásának és kiváló emberismeretének köszönhetően mély gondolatokat is megfogalmaz. A könyvben a hétköznapi élet apró-cseprő dolgairól olvashatunk: az emberi kapcsolatokról, a szeretetről, a veszteségről, az öregedésről, a nyugdíjasok helyzetéről, a „bezzeg az én időmben”-ekről és a halálról. A történetek gyakran önironikusak, ezért az olvasó könnyen azonosulhat a szereplőkkel. Janikovszky Éva egyaránt mesél a gyermekkorról, a szülőkről és a gyerekekről, a barátságról és a szeretetről, olyan témákról, amelyek mindannyiunk életét érintik.
A szerző stílusa – akárcsak gyerekeknek szóló írásaiban – letisztult és könnyen érthető, ugyanakkor mély érzelmeket közvetít. A történetek rövidségük ellenére tartalommal telik, amelyek folyamatosan gondolkodásra és újragondolásra késztetik az olvasót. Janikovszky Éva itt is mesteri módon ötvözi a humort a filozófiával, így a könyve egyszerre szórakoztató és elgondolkodtató. Ugyanakkor a De szép ez az élet! nemcsak egy szórakoztató olvasmány, hanem egy útmutató is, amely az életre, valamint az öregségre vonatkozik. A szerző segítségével más szemszögből nézhetünk a világra, így a szürke hétköznapokban is megtalálhatjuk a szépet. A könyv olvasása közben arra is rájöhetünk, hogy az élet tele van kihívásokkal, de ezek a kihívások tesznek minket emberekké.
Mindkét könyvről elmondható, hogy abszolút időtlen: a felvetett kérdések és problémák a mai napig aktuálisak, a témák, amelyeket feldolgoz, mindenkit érintenek, függetlenül attól, hogy milyen korban élünk. Mindezt pedig Janikovszky úgy tárja elénk, mintha ott ülne velünk a szobában, és közvetlenül hozzánk idézni a szavait, mi pedig csak ámulattal hallgatjuk, ahogy mesél és mesél és mesél…
Janikovszky Éva: Mosolyogni tessék!, Trend Kiadó, 152 oldal
Janikovszky Éva: De szép ez az élet!, Trend Kiadó, 128 oldal
Kiemelt kép: Janikovszky Éva: Mosolyogni tessék!, De szép ez az élet! (Szerzőportré forrása: wikipedia, Kötetborítók: Müller Péter)