Minden évben megrendezésre kerül a talán legnevesebb animációs filmes esemény, az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, amelyről tavaly két magyar alkotó is boldogan térhetett haza, ugyanis 2023-ban Gauder Áron a Kojot négy lelkével, Buda Flóra Anna pedig a 27 című kisfilmjével érdemelt ki díjat. Idén sem fog lezajlani magyar filmes nélkül a díjátadó, ugyanis a június 9. és 15. között zajló fesztiválra meghívást kapott Csáki László újdonsága, a Kék Pelikan is. 

A Balázs Béla-díjas író és rendező, Csáki László munkái több elismerést is bezsebeltek már (például a Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon), de valószínűleg ez a legnagyobb volumenű fesztivál, amin megfordul a Magyarországon egyedülálló módon animációs dokumentumfilm formájában megvalósult Kék Pelikannal. Az alkotás ráadásul egyben múltidézés is: abba az időben játszódik, amikor leomlott a vasfüggöny, megnyíltak a kapuk nyugat felé, és bárki igényelhetett útlevelet, és utazhatott, csakhogy ez drága mulatság volt. Három barát (Ákos, Petya és Laci) viszont eltervezi, hogy hamis vonatjegyeket gyártanak maguknak, a kis svindliből pedig egyre nagyobb biznisz válik. 

A karaktereket olyan színészek szinkronizálják, mint Lévai Norman, Kenéz Ágoston (Hazatalálsz, A hentes), Tegyi Kornél, Börcsök Olivér (Magasmentés, Hét kis véletlen), Rujder Vivien (Átjáróház, Nagykarácsony), Kapácsy Miklós (Szelfi Egyetem, Valami Amerika), Thuróczy Szabolcs (Szia, Életem!, Larry), Olasz Renátó (Aranyélet, A Király), Csőre Gábor (Pepe, Bátrak földje) és Trokán Nóra (A Tanár, Így vagy tökéletes). A film operatőre Horváth Árpád (Melegvizek országa, Kész cirkusz), vágója Szabó Dani (Mansfeld, Sorstalanság), producerei Kázmér Miklós (Lefkovicsék gyászolnak, Melegvizek országa) és Felszeghy Ádám (Lefkovicsék gyászolnak, Az első kettő), a zenéjét pedig Preiszner Miklós (Erdő, Ahogy te akarod) és Tövisházi Ambrus (Katinka, Becsúszó szerelem) szerezték.

A Kék Pelikant még elcsíphetitek egyes mozikban. 

Kiemelt kép: Csáki László (Fotó: Bődey János / Index)