A Multiverzum Kiadó alig fél évvel az első részt követően meg is jelentette Az őrület hegyei folytatását – pontosabban a kisregény második felét –, ezzel együtt pedig már háromra nőtt a magyar nyelven elérhető François Baranger-albumok száma.

H. P. Lovecraft Az őrület hegyei című műve a kozmikus horror egyik legfontosabb alkotása, amely az elmúlt évtizedekben is számtalan olvasót és alkotót inspirált. A történet egy antarktiszi expedícióról szól, amelynek tagjai egy ősi, idegen civilizáció maradványaira bukkannak. A felfedezés azonban nem hoz áhított eredményeket, hanem egyre mélyebbre taszítja a kutatókat az őrületbe és a kétségbeesésbe. Hőseinket legutóbb akkor láttuk, amikor felfedezték a Vének városát, a folytatásban pedig a föld alá is eljutunk, a város falai közé, amelyet földtörténeti rétegek vesznek már körül.

Lovecraft művének egyik legfontosabb eleme a kozmikus horror, amely az ember kicsinységét hangsúlyozza a végtelen és érthetetlen univerzummal szemben. A történetben megjelenő ősi, idegen lények és civilizációk az emberi elme számára felfoghatatlan méreteket és hatalmat képviselnek, amelyek jelenléte a Földön pusztító következményekkel jár. A novella a kozmosz közönyösségét és az emberi létezés véletlenszerűségét hangsúlyozza, ami a szereplőkben fojtogató félelmet és kétségbeesést vált ki. Ehhez tökéletesen alkalmazkodnak François Baranger szemet gyönyörködtető és egyben félelmet keltő – ilyen téren a lovecrafti szöveget remekül átadó – festményei, amelyek pont ezt a hatalmasságot és kiszolgáltatottságot kívánják ábrázolni. A képek főleg a sötét színek dominálnak, amelyek egyfelől a sejtelmességet hivatottak aláhúzni, másrészt így jóval hangsúlyosabbá válik az apró repedéseken átszökő napsugár, amely minimális fényt (és reményt) tud biztosítani.

François Baranger illusztrációja Az őrület hegyei című kisregényhez

Az őrület hegyei azonban nemcsak a kozmikus horror, hanem a sci-fi elemeit is magában hordozza. Lovecraft a történetben számos tudományos fogalmat és elméletet említ, amelyek az ő korában forradalminak számítottak. A mű mégsem egy tudományos-fantasztikus regény, sokkal inkább horror, amelyben a tudomány csak eszköz a borzalom fokozására. A tudományos magyarázatok ugyanis nem csökkentik, hanem inkább növelik a félelmet, hiszen az ismeretlen és megmagyarázhatatlan mindig is nagyobb félelmet keltett az emberben. A mű másik fontos eleme a pszichológiai hadviselés: hőseink fokozatos őrülete és a valóságérzékük felbomlása a történet egyik legijesztőbb eleme. Lovecraft mesterien ábrázolja az emberi elme törékenységét és azt, hogy milyen könnyen megrendülhetünk, ha olyan eseményeknek válunk szemtanújává, amelyek meghaladják a felfogóképességünket. Az őrület hegyei is éppen attól működik annyira jól, mert a legnagyobb félelem nem is az ismeretlen lényektől, hanem saját magunkból fakad.

Baranger művészete ötvözi a hagyományos festészetet és a modern grafikai technikákat, ennek köszönhetően a képek egyszerre keltenek ősi és modern hatást. A műben megjelenő tájakat, lényeket és építményeket olyan részletgazdagsággal ábrázolja, hogy az olvasó szinte tapinthatónak érzi a fagyos antarktiszi szelet és a titokzatos ősi romok hideg kőjét. Az illusztrációk nemcsak a történet eseményeit szemléltetik, hanem mélyebbre ásnak a szereplők lelkében, és kifejezik a félelem, a kétségbeesés és az őrület érzéseit. Baranger ugyanakkor nemcsak a szövegre koncentrál, hanem igyekszik a történet világát kibővíteni és elmélyíteni, művészetével olyan atmoszférát teremt, amelyben az olvasó könnyedén elmerülhet Lovecraft sötét és misztikus világában. Az albumok nemcsak a horror műfajának rajongóit, hanem a művészetkedvelőket is le fogják nyűgözni.

Az őrület hegyei egy időtálló klasszikus, amely a mai napig képes félelmet kelteni és új gondolatokat ébreszteni az olvasóban: a kozmosz és az egyén kapcsolata, az emberi létezés véletlenszerűsége mind olyan téma, amelyek évezredek óta foglalkoztatják az emberiséget. A kétkötetes album pedig rendkívüli vizuális élményt is ad, amely egyben tiszteleg is a horror egyik legnagyobb alakjának. Baranger művészete nemcsak a novellát teszi élőbbé, de új dimenziót ad hozzá, és újabb rétegeket tár fel a történetben. Akik szeretik Lovecraft műveit, és akik nyitottak az új és izgalmas vizuális élményekre, azoknak mindenképpen ajánlott elmerülni ebben a lenyűgöző könyvben.

Howard Phillips Lovecraft – François Baranger: Az őrület hegyei II. kötet (At the Mountains of Madness II.), ford.: Sóvágó Katalin, Multiverzum Kiadó, 64 oldal
Kiemelt kép: François Baranger illusztrációja Az őrület hegyei című kisregényhez