A pénteki díszbemutató után, december 30-án lesz látható a Duna Tv-n Kiss Gábor István rendezésében az Elektronok nyomában című dokumentumfilm.

Egy példaértékű életút bontakozik ki előttünk Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus történetében. A vidéki gimnazista, aki a baráti összejöveteleket tizenévesen vaskos fizika- és matematikakönyvekre cserélte, kutatásaival mára a tudományos világ élvonalába került. Krausz Ferenc Az Elektronok Nyomában című filmben először meséli el élete történetét, bepillanthatunk egy szerény, alázatos ember életébe, akit a tudomány iránti szenvedély és a kíváncsiság hajt. Krausz Ferenc életútját a határok folyamatos feszegetése és a kitartás jellemzi: édesapjától tanulta, hogy kemény munkával és jó csapattal bármilyen cél elérhető. Története azt mutatja, hogy a kitartás, a kíváncsiság és a közös célok ereje messzire vezethet, de lemondásokkal, vívódásokkal is jár a Nobel-díjas kutató élete. A film bemutatja egyedülálló felfedezését, amely láthatóvá tette az elektronokat az emberi szem számára, ezzel nemcsak a tudományos világot forradalmasította, hanem új lehetőségeket teremtett az orvosdiagnosztikában és más területeken is. “Ez a tudományterület tartozik egy s mással a világnak, talán egy napon még az utca emberének, mindenkinek jót tehet, ezen dolgozom” – fogalmazott a professzor.

„Nobel-díjas felfedezése révén Krausz Ferenc ajtót nyitott egy addig ismeretlen világra. Kíváncsi voltam, milyen kérdések és életút vezettek ehhez a felfedezéshez, és hogyan szolgálhatja ez az eredmény a hétköznapokat – például a vérminta elemzéssel vagy az orvosdiagnosztikai eljárások fejlesztésével. A forgatások során megértettem, hogy mindezek középpontjában egy ember olthatatlan kíváncsisága áll – egy olyan tudás- és megértésvágy, amelynek nincsenek határai. Krausz Ferenc életútját önmaga korlátainak legyőzése jellemzi. Legyen szó a sportban elért fizikai határok túlszárnyalásáról vagy a szubatomi világ rejtélyeinek feltárásáról” – nyilatkozta a film rendzeője, Kiss Gábor István.

Nyitókép: a film plakátja