Paulo Coelho neve még azok számára is jelent valamit, akik életükben egyetlen egy könyvesboltba sem tették be a lábukat és a nagyáruházak könyves részlegét is messze elkerülik. Ha máshol nem is, a Facebookon vagy az instagramon biztosan mindenki belefutott már egy-egy idézetébe – legyen az akár komolynak szánt poszt, akár a szerzőt kiparodizáló mém. Persze, a nagyfokú ismeretség nem véletlen, hiszen csak hazánkban több mint egy millió példány kelt el regényeiből, a legnépszerűbbek (A Zarándoklat, Az alkimista) pedig már a tizedik kiadáson is túl vannak.

Paulo Coelho 1947-ben született a brazíliai Rio de Janeiróban. Jezsuita iskolában tanult, s már fiatal korában írói pályára készült, holott édesanyja mérnöknek szánta. Korai lázadásából kifolyólag hippivé vált, majd dalszövegeket kezdett írni, végül egy újságnál helyezkedett el. 25 éves korától kezdve tanulmányozta a mágiát és az okkultizmus, vagyis természetfölötti jelenségek tana. Később gyalog megtette a 830 kilométeres zarándokutat Santiago de Compostelába, ennek emlékére írta meg az Egy mágus naplója című regényét, amely nagy sikert aratott Brazíliában. 1999 márciusában a világ legtöbbet olvasott írójának minősítették a francia Lyre magazin alapján. 2002-től a Brazil Írói Akadémia tagja. Művei mintegy 170 országban, 83 nyelven, több mint 320 millió példányban fogytak el. 2005-ben a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál keretében vehette át a Budapest Nagydíjat.

A hazánkban idén ősszel megjelent Maktub nem mai írás: eredetileg 1994-ben jelent meg. Coelho ekkor már túl volt a hetedik regényén (A Piedra folyó partján ültem és sírtam), népszerűsége pedig az 1988-as Az alkimistának köszönhetően világszerte hatalmas volt. Azok számára, akik olvasták az említett regényt, ismerős lehet a maktub szó, ami azt jelenti: „ami meg van írva”. Hiszen, ahogy olvashatjuk is: „Akármelyik nap alkalmas az életre, vagy arra, hogy eltávozzunk a világból. Minden egy szótól függ: »Matkub«.

Paulo Coelho (Fotó: powws.com)

A Földi Andrea által tervezett borító tökéletesen beilleszkedik az Athenaeum újhullámos Coelho-kiadásaiba, ezen felül kétséget sem hagy afelől, hogy milyen típusú könyvet is tart a kezében az olvasó. Ahogyan a szerző az előszóban elmondja, hogy a Maktub nem jó tanácsok gyűjteménye, hanem tapasztalatcsere. A közel 200 oldalas kötet mestere tanításaiból, baráti beszámolókból áll, valamint olyan emberek történeteiből, akikkel Coelho ugyan csak egyszer találkozott, de az, amit tőlük hallott, mély nyomot hagyott bennük. A rövid bölcseletek, anekdoták között szerepelnek híres művészek gondolatai, a szerző által olvasott könyvekből vett idézetek, valamint olyan történetek, amelyek az emberiség spirituális örökségének részei. Az itt olvasható írások a brazil Folha de S. Paulo című lapban jelentek meg, az „Ilustrada” rovat vezetője, Alcino Leite Neto kérte fel Coelhót, hogy indítson saját rovatot Maktub címmel. A szerző eleinte nem is sejtette, hogy milyen nagy fába vágta a fejszéjét, és bár számtalanszor megfordult a fejében, hogy nem képes folytatni az írást, az olvasói levelek elég erőt és hitet adtak számára.

A Maktub tehát a nevezett Folha de S. Paulo lapban 1993. június 10. és 1994. június 11. között megjelent írások gyűjteménye. Nem a teljes anyagról van szó, hiszen a fény harcosáról szóló cikkek A fény harcosának kézikönyve című kötetben kaptak helyet. Ezzel pedig világossá is válik, hogy nem egy regényt vehetünk kézbe, hanem Az accrai kézirat, a Mint az áradó folyó, Az íjász, vagy éppen az említett kötethez hasonló gyűjteményes kötetet, amelyben a Coelho által gyűjtött, és helyenként átírt bölcseleteket, meglátásokat olvashatjuk. De míg Az accrai kéziratban vagy Az íjászban ezeknek ad egy kerettörténetet, ennek itt mos nyoma sincs. Meleg szívvel ajánlható a kötet azoknak, akik fogékonyak a spiritualitásra, és azoknak is, akik szeretnének közelebb kerülni a valláshoz, a hithez vagy magához Istenhez. A szerző rövid anekdotákon keresztül ad az olvasó számára megerősítést, kényezteti őket léleksimogató gondolatokkal – habár azok, akik otthonosan mozognak a Coelho-univerzumban, sok újdonságot nem fognak találni benne, hiszen ezek nagy részét beemelte regényeibe is.

Paulo Coelho: Maktub (Maktub), ford. Nagy Viktória, Athenaeum Kiadó, 192 oldal

Kiemelt kép: Paulo Coelho: Maktub (Szerzőportré: Paul MacLeod)