Hároméves előkészítés után létrejött a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum. A cirkuszi tudományos tár megalapítása és az 1000. kötet könyvtári állományba vétele alkalmából emléktáblát is avattak csütörtökön, a tudomány világnapján a Fővárosi Nagycirkuszban.
Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója felidézte, hét éve döntötték el, hogy létrehozzák Magyarországon azt a tudományos tárat, amely múzeum, adattár és könyvtár formájában kiszolgálja nemcsak a magyar cirkuszművészetet, nemcsak Közép-Európát, hanem egész Európát. Joó Emese, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum múzeumvezetője elmondta, hogy az intézményt azért hozták létre, mert a magyar artistaművészet hazai és nemzetközi történetének nem volt olyan gyűjtő- és tudományos feldolgozó helye, amely ezt az értéket megőrizte volna az utókornak, a jelenkor számára bemutathatóvá tette volna. A három éve elindult tudományos munkával azt a célt tűzték ki, hogy megőrizzék a magyar cirkuszi művészet, előadóművészet, artistaművészet a világon bárhol felbukkanó produkcióinak tárgyi emlékeit, kosztümjeit, fényképes, filmes dokumentumait, nyomtatványait, illetve bármilyen olyan dokumentumot, amely a magyar cirkusztörténet összeállítását elősegíti.
A múzeumi gyűjteményben mintegy 30 ezer tárgy található, a könyvtári állomány már meghaladta az elmúlt napokban az ezredik példányt. A Fővárosi Nagycirkuszban állandó kiállításon is bemutatják a múzeum gyüjteményének darabjait, a könyvtári gyűjtemény nagy része pedig online katalógusban is kereshető.
Kiemelt kép: Fekete Péter főigazgató átadja az 1000. könyvet Greaser Józsefnek, a Magyar Cirkuszművészeti Központ szakmai vezetőjének (Fotó: Máthé Zoltán/MTI)