Légy te is része a Néprajzi Múzeum kiállításának! A januárban nyíló citera-kiállításról nem hiányozhatnak a jelenkor művészei sem. A citera egykor az egyik legelterjedtebb hangszer volt a hagyományos magyar közösségek zenei életében és az újjáéledő népzenei mozgalmaknak köszönhetően ma is sokak által használt. A hangszert ügyes kezű falusi emberek is el tudták készíteni, sőt megszólaltatni is viszonylag könnyű, így nem csoda, hogy közkedvelt zeneszerszámmá vált.

A számos magángyűjtemény mellett a Néprajzi Múzeum Hangszergyűjteményében található közel 130 citera a Kárpát-medence számos tájegységéről származik. Ezáltal a múzeum gyűjteményéből származó darabokon keresztül láthatjuk a hangszer sokrétűségét, a készítésének módjait. A szervezők nem titkolt célja a tárlattal, hogy a múzeum tereit zenészek segítségével töltsék meg citeramuzsikával.

Ehhez kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívással fordul a professzionális muzsikusokhoz és a citeramuzsikát kedvelő amatőr zenészekhez, diákokhoz, tanárokhoz és kamarazenekarokhoz: a múzeum 2025. január 21-én a magyar kultúra napján nyíló citera-kiállításában egy digitális térképen keresztül szeretné megmutni a magyar nyelvterületeken jelenleg működő citerazenészek, citerazenekarok sokaságát.

Kiemelt kép: Citerázó legény. Cigánd, 1936. (Fotó: Gönyey Sándor felvétele. NM F 72147)