A tavasz folyamán öt magyar múzeum mintaprogramokat valósít meg az ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének megőrzéséért. A projektben részt vesz a miskolci Herman Ottó Múzeum, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum, az Óbudai Múzeum, a Sóstói Múzeumfalu, valamint a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum.

A lakóhelyüket kényszerűen elhagyó ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének megőrzése Magyarországon: befogadó közösségi gyakorlatok című projektet a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) koordinálja. A projekt elsődleges célkitűzése, hogy segítséget nyújtson az Ukrajnából Magyarországra menekült emberek és közösségeik számára szellemi kulturális örökségük megismeréséhez és megőrzéséhez.

2025 májusának végéig valósulnak meg a mintaprojektek, melyek más múzeumok számára is adaptálhatóak. A mintaprojektek célcsoportját az Ukrajnából Magyarországra menekült közösségek tagjai, egyének, továbbá fiatalabb vagy idősebb felnőttekből, valamint iskoláskorú gyermekekből álló családok alkotják.

Minden múzeum más-más, a saját gyűjteményéhez is illeszkedő örökségelemet helyez programja középpontjába: a Herman Ottó Múzeum a zenét, a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum a táncot, az Óbudai Múzeum a díszítőművészetet, a Sóstói Múzeumfalu az ételkészítést, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum a vallási ünnepekhez kapcsolódó szokásokat.

Azok, akik részt vesznek a programon a saját személyes élményeiken és nézőpontjukon keresztül, kortárs módon értelmezhetik újra ezen örökségelemeket – mindezt a múzeumi gyűjtemények tükrében. Amellett, hogy átérezhetik és tudatosíthatják értékes ukrajnai kulturális örökségüket, a kommunikációs és együttműködési készségeiket is fejleszthetik, mindez segítheti beilleszkedésüket jelenlegi környezetükben. A közösségi események az identitás megtartását és a kulturális közösségépítést is támogatják.

A mintaprojektek kiterjeszthetők lesznek más menekültcsoportokra, valamint olyan kisebbségekre, szubkultúrákra is, amelyek identitástudatának erősítése segíthet kulturális gyökereik megőrzésében, továbbadásában. Az adaptálást rövidfilmek és a projekt eredményeit összegző online kiadvány segíti. A projekt 2025. december elején nemzetközi konferenciával zárul.

Kiemelt kép: Különleges mintaprogramokat valósít meg öt magyar múzeum (Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ)