2025. január 30-án exkluzív jubileumi koncerttel ünnepli a Bíró Eszter 30 éves pályafutását: az Eötvös10-ben az elmúlt három évtized meghatározó emlékei elevenednek meg zenében, történetekkel, vetítéssel, olyan művész barátokkal, mint Csengeri Attila, Falusi Mariann, Gerendás Péter, Widder Kristóf, Jávori Ferenc “Fegya”, továbbá igazi meglepetésvendégre is számíthatunk.  

Bíró Eszter 1994-ben, 16 éves gimnazistaként mutatkozott be a Miss Saigon főszerepében, a Szegedi Szabadtéri Játékok, a Rock Színház és az Operettszínház szuperprodukciójában. Akkor még előadásonként 6000 néző élhette át a vietnámi lány megrázó történetét, miközben a világon egyedülálló módon a színpadról igazi helikopter szállt fel a monumentális díszletek közül. Bíró Eszter az akkori legnagyobb sztárok – Kaszás Attila, Szolnoki Tibor, Csengeri Attila – partnereként hirtelen a budapesti Radnóti Gimnázium padjából a magazinok címlapjára került. Még érettségi előtt debütált a Dorian Gray női főszerepében a londoni West Enden, majd Presser Gábor felkérte a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról 25. évfordulójára készült lemezén való közreműködésre. 21 évesen – azóta is egyedüli magyarként – megnyerte a Blue Pearl Fiatalok Eurovíziós Fesztiváljának 1. helyét Rovinjban. Ezt követően felvették az akkor még Színművészeti Főiskolára, majd egy év után New York egyik legelismertebb színiakadémiáján folytatta tanulmányait.

Serbán Attila (Tony Fontaine) és Bíró Eszter (Melanie Hamilton) az Elfújta a szél című előadásban (fotó: Éder Vera)

A lediplomázást követően Off-Off Broadway turnén debütált a Jézus Krisztus Szupersztár pennsylvaniai előadásain. Hazatérve 6 éven át volt a Budapest Klezmer Band szólistája, amivel végigturnézta fél Európát. Többek között volt Az Operaház fantomja Christine-je, a Mozart! Nannerlje, a Hegedűs a háztetőn Hódelje, az Elfújta a szél Melanie-ja vagy éppen az Al di Meolával és Horgas Eszterrel előadott Carmen Micaela-ja. Fontos állomásként élte meg, amikor saját quintetjével visszatérhetett egy amerikai turnén Washingtonba és New Yorkba, ahol vendége a Grammy-díjas Frank London volt. Filmszerepei közül kiemelkedett Eszter alakítása a Csoda Krakkóban című magyar-lengyel filmben. 2013-tól családoknak is készít lemezeket, előadásokat. 2014-ben Fonogram-díjat kapott az év gyermekalbumáért, az Állati Zenés ABC-ért. 4 szólólemez, 3 gyerekkönyv, 3 gyereklemez, közel 100 klip, saját TV-sorozat (Időmanó kalandjai). Falusi Mariann-nal közös estje, az Egy kicsit ide, egy kicsit oda 12 éve született, amellyel azóta is járják az országot.

Az elmúlt években mind inkább elmélyült a jiddis és héber zenei világban, és több albumán és produkciójában foglalkozott a Holokauszt történetével. A teljesség igénye nélkül: Szép Ernőről és Szenes Hannáról szóló darabok, Mikor lesz az már? és Ezter albumok, Kaddis, amelyet 2024-ben a legjobb világzenei albumok között jelöltek Fonogram-díjra.

Bíró Eszter és Widder Kristóf a Hanna – Szabadesés című produkcióban (Fotó: Gulyás Dóra)

Miként lehet ezt a gazdag pályafutást, 30 év történéseit egy alkalomba, ám mégis egy véges estébe sűríteni? Az énekes-színésznő tehát ez alkalommal a lehetetlenre vállalkozik. Mégis megpróbálja, nekifut, nekiveselkedik, csak úgy, mint az eddigi kihívásoknak. Pályatársai és barátai, zenekar, no és egy szívéhez igazán közel álló meglepetés vendég is elkíséri ezen az izgalmas utazáson. A jubileumi műsorban megelevenednek pályafutása legmeghatározóbb szerepei és dalai. A dalokon és archív felvételeken keresztül, művész barátai és egy különleges meglepetés vendég közreműködésével visszarepülhetünk az időben és végigkísérhetjük az elmúlt 30 év legszebb pillanatait.