Mark Twain ikonikus művét, a Koldus és királyfi-t Tolcsvay László és Müller Péter Sziámi alkotta meg a Magyar Színház számára, ami Nagy Viktor igazgató rendezésében mutatkozik be Mikulás napján.

Tegnap délután sajtótájékoztató keretében lehetett bepillantást nyerni a musicalbe, melynek középpontjában egy szegénységben élő fiú, és egy trón várományosa áll. Egy véletlen folytán a sorsuk összefonódik, aminek következtében mindkettőjük élete teljesen megváltozik. Az alkotók, és a szereplők az előadásról, és a próbafolyamatról osztották meg gondolataikat.

A Koldus és királyfi szereplői (fotó: Magyar Színház)

Én a fülemre vagyok szocializálva, és mese rajongó vagyok. Sokszor hallgattam és olvastam gyerekkoromban a Koldus és királyfi- t, és most is elővettem. Már akkor elképzeltem bizonyos dolgokat, ugyanis a mesélés hangulata indítja be a fantáziámat. Erre kezdek el képeket látni, és amit a közönség hallani fog, az az én belső képeimnek a kísérőzenéje. Ezek a muzsikák, ahogy megszólalnak bennem, rögtön arra gondolok, hogy milyen karaktereket kell megformálnom, de tulajdonképpen nem magamat igyekszem adni, hanem egyfajta szolgálatot teljesítek: megformálom Tom-ot, megformálom Edwardot, és a többi szereplőt a darabban. Nem tudom mennyi idő alatt csináltuk meg, de azt tudom, hogy Péter is ugyanúgy elkezdett álmodozni a darabbal kapcsolatban, ahogy én” – fogalmazott a musical kapcsán Tolcsvay László.

Nagyon szerencsés helyzet volt, és egy picit frusztráló is. Az például nem rossz kiindulási helyzet, ha az ember jóban van a rendezővel. Úgy megírni egy darabot, hogy tudom, hogy neki mi a látomása, az óriási könnyítés. Az sem hátrány, hogy szeretjük azokat a kollégákat, akikkel dolgozunk, akik ráadásul mind tehetségesek. Az írást, amit Mark Twain csúcsművének tartok gyerekkoromtól kezdve számtalanszor láttam színházban, filmben, és természetesen többször olvastam is. Nagyon jó volt dolgozni rajta, és részrehajlás nélkül mondhatom, hogy még jobb érzés volt belógni, és nézni a darabot a próbákon.  Most, hogy közeledik a bemutató, úgy izgulok, mint kiskoromban” – mondta Müller Péter Sziámi.

Koldus és királyfi sajtótájékoztató (fotó: Kovács Milán)

Tom Canty-t, a koldust, Ember Márk alakítja az előadásban. „Számomra ez a mű arról szól, hogy mennyire nem vagyunk képesek értékelni azt az életet, amit éppen élünk. És, hogy hogyan kell megtanulnunk értékelni azt, ami nekünk adatott. Mert sem a koldus nem veszi észre azt, hogy miféle szabadságban él a nyomora ellenére, és a királyfi sem veszi észre, hogy milyen könnyű életet élhetne akár, a korlátai mellett. Arról szól, hogy nekem meg kell találni azt a belső utat, hogy hogyan jut el valaki arra a szintre, hogy belássa, hogy amiben vagyok, a nehézségei ellenére is, az a sajátom. Az az enyém, nekem azt az utat kell végigjárnom, azt kell megismernem, abban kell az értéket megtalálnom”.

Edward, Walesi herceget, a színházhoz az idei évadban csatlakozó Fülöp Kristóf kelti életre. „Ez az első próbafolyamatom a színházzal, az elején próbáltam nem belegondolni, hogy ez mekkora feladat, de egy idő után muszáj volt. Örömmel és izgatottan vettem fel a munkafolyamatot, a beállásom után szinte rögtön elkezdtünk dolgozni az előadáson. Jó érzés volt úgy belépni a próbafolyamat nagyjába, hogy már színpadra léphettem más előadásban is itt a Magyar Színházban. Mert ettől kicsit úgy éreztem, hogy már nekem is van közöm az itt folyó munkához, és ez sokat dobott az élményen. Izgalmas feladat megszabadulni hercegként az udvar kötöttségeitől, és megismerni más emberi sorsokat. Attól, hogy mások problémáit megértem, kicsit jobbá tehetem a népem életét. A humorban is gazdag, de sok drámai pillanatban is bővelkedő előadásban találkozik két ember, és megszületik bennük a vágy arra, hogy a sajátjukén kívül mások életét is megismerjék. Ez a felismerés pedig eggyé teszi őket”.

Kiemelt kép: Tolcsvay László és Müller Péter Sziámi a sajtótájékoztatón (fotó: Kovács Milán)