Az 1991-ben létrejött Domján Edit Alapítvány célja, hogy tehetséges, vidéken játszó, negyven év alatti színésznők munkáját ismerje el a tragikusan elhunyt művésznő, Domján Edit nevével fémjelzett díjjal. A kuratóriumot a Jászai Mari-díjas, érdemes művész, Takács Katalin vezeti, a tagjai között pedig mások mellett Keszég László rendezőt-színművészt, valamint a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila díjas író-dramaturgot, Szakonyi Károlyt is köszönthetjük. Az elismerést korábban Balsai Móninak, Trokán Nórának, Danis Lídiának és Varga Lilinek is odaítélték, 2023-ban pedig a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának tagja, Kiss Diána Magdolna kapta meg.
A díjat Vajda Márta, az alapítvány kuratóriumának tagja adta át, és tolmácsolta a szintén tag Urbán Balázs laudációját: „Kiss Diána Magdolna csaknem tíz évnyi független színházi alkotómunka után szerződött Székesfehérvárra – ami nem szokványos váltás a színészi pályán. Igaz, Kiss Diána Magdolna karrierje addig sem volt szokványosnak mondható, hiszen a színházi paletta egymástól lehető legélesebben elütő karakterű produkcióiban vett részt. Pályájának első tíz évében egyfelől a független színházi szféra egyik legismertebb és legtöbbet foglalkoztatott fiatal színésze volt, aki az egyetemi osztálytársaival létrehozott, jelentékeny előadások sorát készítő HOPPart Társulat produkciói mellett Mundruczó Kornél komoly nemzetközi karriert befutó bemutatóiban is többször szerepelt. Másfelől pedig kimagasló vokális képességeinek köszönhetően (amelyek már akkor nyilvánválóvá váltak, amikor a Varázsfuvola egyetemi kamaraváltozatában egészen illúziókeltően énekelte Pamina szólamát) zenés színházi produkciókban is rendszeresen fellépett, elsősorban vidéki, illetve határon túli színházakban (a komáromi Csárdáskirálynő Szilviája pályája első nagy szerepei közé tartozott). Székesfehérvárra szerződését követően – vagyis az utóbbi hét évben – pedig a két szélső pont közötti spektrumon is változatos szerepeket kapott, amelyek hol drámai erejére, hol sokszínű karakterteremtő képességére építettek. Ezek között éppúgy voltak összetett, színes főszerepek (így a Kartonpapa Jucija), mint klasszikus karakterfigurák (például A Vágy nevű villamos Irmája). Emellett fontos szerepeket játszott Horváth Csabának a mozgás, a gesztusok nyelvén megszólaló produkcióiban (Halál Thébában; Szentivánéji álom), miközben a színház természetesen számított rá a zenés színházi bemutatóiban (Chicago, 56 csepp vér, Fame) is. Mára elmondható róla, hogy nemigen van olyan műfaj, amelyben ne szerepelt volna, nincs olyan színházi nyelv, amelyben ne lenne járatos, vagy olyan karakter, amely távol állna tőle – minden bizonnyal egyike generációja legsokoldalúbb színészeinek.”
Kiss Diána Magdolnát a jelenlegi évadban többek között olyan darabokban láthatjátok azok, akik ellátogatnak a székesfehérvári teátrumba, mint a Boeing, Boeing – Leszállás Párizsban, a Beatles.hu, a Mágnás Miska, A kék hajú lány, A király beszéde és a Multiverzum, 7 nap. Szívből gratulálunk neki!
Kiemelt kép: Vajda Márta és Kiss Diána Magdolna a díjjal (Fotó: Vörösmarty Színház)