Kedd óta látogatható a Nemzeti Színház legújabb kiállítása, amely a Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet színésze, Kállai Ferenc előtt tiszteleg. A tárlat a rendkívüli művész születésének 100. évfordulója alkalmából nyílt.
Az ünnepélyes megnyitón részt vett Hegedűs D. Géza színművész, a Kállai Ferenc Alapítvány elnöke, aki Szigethy Gábor Régi mosolyok, régi könnyek című, egykori színészlegendák emlékét őrző kötetének Kállai Ferencről szóló részéből is felolvasott néhány részletet. Mellette megosztotta néhány gondolatát Rátóti Zoltán színművész is, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, aki arról beszélt, hogy fontos emlékeznünk színészóriásainkra.
„Elhoztunk néhány eredeti tárgyat, amely Kállai Ferenc otthonában volt, a díjait, a leveleit, néhány személyes tárgyat az íróasztaláról, hogy ezzel is felidézzük az ő emlékét” – fogalmazott a szintén jelen lévő Szonda István muzeológus, a Gyomaendrődi Kállai Ferenc Népfőiskola Alapítvány elnöke. A szakember kitért arra is, hogy a kiállítás csak mozaikszerűen tudja bemutatni Kállai Ferenc életművét, de nem is az a céljuk, hogy bemutassák a teljes életművet, hanem az, hogy felvillantsanak belőle érdekességeket. A színész alakjának megidézését segítik Keleti Éva fotóművész képei, amelyek Kállai Ferenc ezer arcát mutatják be a látogatóknak. A képeken Kállai Ferenc nemcsak különböző szerepeit játszva, de magánemberként, nyaralójának kertjében, feleségének és Bogi nevű kutyájának társaságában is megjelenik.
Toldi Balázs, a 2025-ös évet Kállai 100 emlékévvé nyilvánító Gyomaendrőd polgármestere hangsúlyozta, hogy Kállai Ferenc mindig büszkén beszélt szülőhelyéhez való kötődéséről. Azt, hogy szülővárosa mennyire büszke rá, jól mutatja, hogy művelődési házat neveztek el róla, művészeti iskola viseli a nevét, szobrot állítottak neki a település egyik főterén, egy évvel ezelőtt pedig átadtak egy kiállítóhelyet, ahol „Feri bácsi” és felesége hagyatékát őrzik és mutatják be a látogatóknak. Kitért arra is, hogy a Kállai 100 emlékév részeként a most megnyílt vándorkiállítás mellett előadásokkal és filmvetítésekkel is megidézik majd Kállai Ferenc életművét Gyomaendrődön és az ország több pontján. A programsorozat egyik csúcspontja a gyomaendrődi Kállai Nap lesz október 3-án. Az emléknap gálaműsorral zárul majd, amelynek a Kállai Ferenc Művelődési Ház színházterme ad otthont, és amelynek keretében átadják majd a Kállai-díjakat.
A keddi kiállításmegnyitót követően a jelenlévők – köztük Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke és Blaskó Péter színművész – a Nemzeti Színházban lévő Kállai-szobor megkoszorúzásával is emlékeztek a 100 éve született és 15 éve elhunyt színművészre. A vándorkiállítás március 14-ig lesz látható a Nemzeti Színházban. A tervek szerint ezt követően a Magyar Színházban, majd több vidéki helyszínen is láthatják majd az érdeklődők.
Kiemelt kép: Pillanatkép a kiállításról (Fotó: Balogh Zoltán / MTI)