Nem véletlenül nyilvánították 2020-ban hungarikummá a Magyar népmeséket, ugyanis a kecskeméti rajzfilmstúdióban 1976 és 2011 között készült, összesen száz részt megért rajzfilmsorozat a legkultikusabb hazai alkotások egyike, amely magyar népmesei történeteket dolgozott fel és ezáltal terjesztette a kultúrát. A Magyar népmesék ötletadója és producere Mikulás Ferenc volt, míg a v izuális koncepciót Jankovics Marcell alkotta meg, az alkotói munkában pedig résztvett vezető rendezőként Horváth Mária és Nagy Lajos is. A zenei aláfestést a Kaláka együttes teremtette meg népdalok felhasználásával, a történeteket pedig olyan művészek kísérték hangjukkal, mint a Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas Szabó Gyula, akinek orgánumával lényegében összefonódott a sorozat. 

A Kecskemétfilm Kft. szerint a sorozaton generációk nőttek fel, és nemcsak értéket mentett, de korszerű formában közvetíti a magyar kultúrát Magyarországon és külföldön, az MTI-nek eljuttatott közleményben pedig bejelentette a vállalat, hogy 2025-ben tizenhárom vadonatúj epizóddal jelentkezik. Az új részek kiválasztását Jankovics Marcell és Mikulás Ferenc kezdték meg, később pedig bekapcsolódott a munkába Tóth Gábor néprajzkutató is. Időközben sajnos elhunyt Jankovics, aki helyére Csákovics Lajos lépett – ők a Toldi animációs sorozaton dolgoztak együtt. Csákovics további alkotókat vont be a munkába, így az új epizódokban közreműködik Bogyó Péter, Király Krisztián és Maticska Zsolt is.

A közlemény szerint a forgatókönyvek elkészültek és a hangfelvételeken is túl vannak számos színművész közreműködésével. Csákovics elmondta, hogy a 2025-ben érkező részekkel visszatérnek az első évadok egyszerűbb stílusához, ami némileg puritánabb látványvilágot jelent, de ígérete szerint „hangulatában mindenképpen hozni fogja azt a klasszikust, ami miatt mindenki szereti a Magyar népmesék sorozatot”. A munkát a Nemzeti Filmintézet és a Nemzeti Kulturális Alap támogatja. A Magyar népmesék mellett egyébként két másik projekt is formálódik a Kecskemétfilm Kft.-nél: az egyik a Cigánymesék, aminek már az utolsó epizódjain dolgozik egy 3D-csapat, a másik pedig a Lázár Ervin regényén alapuló A Négyszögletű Kerek Erdő sorozat folytatása, amiből már négy rész elkészült.

Kiemelt kép: Magyar népmesék: A kékfestőinas (Fotó: magyarnepmesek.hu)