Már 50 éves az Erdélyben található, Magyar Örökség-díjas, nemzetközileg is magasan jegyzett Gyergyószárhegyi Művésztelep. A művészeti szcéna az 50 éves jubileumot kiállítás-sorozattal ünnepli, melynek – Gyergyószárhegy és Csíkszereda után – megkoronázása a 2025. március 7-én, a Műcsarnokban nyíló Szárhegy 50 – Kortárs anzix c. tárlat.

A genius loci-t fókuszba helyező, tematikailag és műfajilag is igen sokszínű Szárhegy 50 – Kortárs anzix kiállítás a ’szárhegyiség’ ideáján keresztül közvetíti a művésztelep univerzális értékeit. 50 év alatt közel ezer alkotó fordult meg Szárhegyen, közülük 64 művész kapott bemutatkozási lehetőséget a Műcsarnokban.

Az első művésztáborokat az 1970-es évek közepén, a román kommunista diktatúra időszakában szervezték meg Gyergyószárhegyen, egy ferences kolostorban, egy főnemesi kastély és egy 15. századi késő gótikus kápolna szomszédságában. Az etnikai és ideológiai szempontból is szigorúan cenzúrázott, kezdetben főként romániai magyar és román művészeket befogadó alkotótelepet már akkor is a párbeszéd és a tolerancia jellemezte.

A művésztelep az idők során gondosan őrizte hagyományait, ugyanakkor célul tűzték ki a művészeti fősodorhoz való tartozását is. Ez az 1990-es évek végi strukturális változások után valósulhatott meg, amikor Erős István és Siklódy Zsolt képzőművészek vették át a művésztelep vezetését, akik újraértelmezték a szellemiségét és a helyi értékekre fókuszálva kitágították horizontját.

Az Erős és Siklódy által vezetett csapat nagy hangsúlyt helyezett a nemzetközi kapcsolatok kiépítésére is, melynek folyamatos ápolása, bővítése az elkövetkezendő évtizedekben is kulcsfontosságúnak bizonyult. A szárhegyi kapcsolatokat reprezentálja Barabási Albert László és Both Csaba hálózati grafikája, amely a Műcsarnokban, a Szárhegy 50 – Kortárs anzix tárlaton is megtekinthető.

A kiállítás kurátora Fazakas Réka, a kiállítás szervezői: Erős István; Ferencz S. Apor, Ferencz Zoltán, Szigeti G. Csongor, Zakariás István.

Kiemelt kép: Mayer Éva – Továbbított üzenet, 2019