Harmadik alkalommal rendezi meg a digitálisan létrejött műtárgyak kezelésének és megőrzésének témakörét vizsgáló műhelykonferenciáját a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum. A BORN DIGITAL 3.0 – Digitálisan keletkezett műtárgyak a múzeumi gyakorlatban címmel 2024. november 14-én megrendezésre kerülő programon a közgyűjteményi gyakorlatokra fókuszáló előadásokkal várják a szakmai közönségen túl azokat az érdeklődőket, akik tudni szeretnék, milyen kihívásokkal szembesül egy 21. századi múzeum.

A szakmai előadók a témát olyan kérdések mentén vizsgálják majd, mint a digitális műtárgyak kezelése, repozitóriumok használata és egyéb digitális archiválási gyakorlatok. Betekintést nyerhetünk a born digital műtárgyak megőrzésének technikai kihívásaival és a gyűjtésük jogi szempontjaival kapcsolatos kérdésekbe.

A délelőtti szekció a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ, a Magyar Nemzeti Levéltár, valamint a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Kuno Könyvtár szakembereinek előadásával indul, majd a Néprajzi Múzeum, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár Digitális Bölcsészeti Központ és a Budapesti Történeti Múzeum prezentációival folytatódik.

Délután az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum és az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár munkatársai mutatják be a digitálisan keletkező hagyatékok, képek, médiatári anyagok, e-mailek gyűjteményezésének sajátosságait. Szakmai vita követi az előadásokat, este 18 órától pedig a műhelykonferenciát egy kerekasztal-beszélgetéssel zárják. Az esemény során három kortárs író, Bartis Attila, Simon Márton és Galántai Zoltán folytatnak eszmecserét a saját digitális szövegeik, fotóik megőrzéséről, művészetük muzealizálódásáról.

Kiemelt kép: Ismét lesz BORN DIGITAL Konferencia (Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum)