A Petőfi Irodalmi Múzeum alapításának 70. évfordulójának alkalmából különleges kiállítás nyílt az intézményben: a Halálom esetén elégetendő! címmel írók naplóiból álló tárlat például azt is vizsgálja, hogy milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
A PIM gyűjteményében található a magyar irodalom legendás naplóírói közül Csáth Géza, Fodor András, Füst Milán, Móricz Zsigmond, Cs. Szabó László, Szentkuthy Miklós és Lesznai Anna kéziratos naplója, de naplószerű feljegyzések, időszakosan vezetett naplók és határidőnaplók szinte minden hagyatékban vannak.
A kiállítás olyan naplórészleteket is összegyűjt, amelyek a nagy történelmi eseményekre reflektálnak, a látogatók különböző írói szemszögekből nézhetnek rá olyan eseményekre, mint az első világháború kitörése, az 56-os forradalom, a rendszerváltás, a teljes napfogyatkozás vagy a covid. Emellett olyan magántörténeti pillanatokról is gyakran írnak a naplóikban, mint a születésnapok, karácsonyok, újévi fogadalmak, kiállítás- és mozilátogatások.
A naplók egy téma köré rendeződő altípusai is megjelennek a tárlaton: Lesznai Annának alkotói előmunkálatokat tartalmazó műhelynaplója volt, Szerb Antal háztartási naplót vezetett, míg Polcz Alaine, Kányádi Sándor vagy Tandori Dezső hangos naplóiból is meg lehet hallgatni részleteket. Az érdeklődők láthatnak példákat álomnaplóra, olvasónaplóra, útinaplóra is, illetve megtekinthető egy 1790 körül keletkezett szöveg is, Bethlen Pálné Kemény Krisztina gyermekei születéséről szóló feljegyzése, ami tulajdonképpen a babanaplók őse.
A kiállítás kurátora Borbás Andrea muzeológus, grafikai tervezője Csuport Andrea, látványtervezője Mihalkov György. A Halálom esetén elégetendő! megtekinthető 2025. augusztus 31-ig. Az első két rész, A halandóság törékeny arcai című íróportré-kiállítás és A tárgyak társasága – Írók gyűjteményei január végéig látogatható.
Kiemelt kép: Pillanatkép a kiállításról (Fotó: PIM)