A világhírű magyar operaszerző, Eötvös Péter a Magyar Állami Operaház megbízásából írt első magyar nyelvű operájának közvetítésével folytatódik a budapesti dalszínház együttműködése a népszerű internetes platformmal. A Haja Zsolt, Miksch Adrienn, Szabóki Tünde, Farkasréti Mária, Hábetler András és Cser Krisztián főszereplésével készült előadás hat hónapon át ingyenesen látható az OperaVision oldalán. 

Eötvös Péter Valuska című egyfelvonásos tragikomikus groteszkje az ugyancsak nemzetközileg elismert magyar író, Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényének zenés színpadi adaptációja. A történet szerint egy zűrzavaros kisvárosba az éjszaka vándorcirkusz érkezik, ami a világ legnagyobb kitömött óriásbálnáját kínálja látványosságként. A cirkuszt a polgármester, Tünde asszony (Szabóki Tünde) hívta a városba befolyása növelése érdekében, az apró társulathoz tartozó, Herceg nevű torzszülött azonban rombolásra buzdítja az odasereglő, eleinte hallgatag csőcseléket, aminek hatására fosztogatás, gyújtogatás és gyilkolás veszi kezdetét. Az események középpontjába a félnótás postai újságkihordó, Valuska János (Haja Zsolt) keveredik.

A 2023. december 17-én készült felvételen a főbb szerepeket Haja Zsolt, Miksch Adrienn, Szabóki Tünde, Farkasréti Mária, Hábetler András, Cser Krisztián, valamint Szalontay Tünde alakítják. A Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát Szennai Kálmán vezényelte. Az előadást Varga Bence, a színházi felvételt Szathmári Tamás rendezte.

Kiemelt kép: Jelenetkép a Valuskából (Fotó: Nagy Attila)