Hatodik részéhez érkezett Cara Hunter hazánkban is nagy sikernek örvendő krimi-sorozata: az Így görbüljek meg pedig nemcsak az Adam Fawley-sorozat, hanem az utóbbi évek egyik legjobban sikerült bűnügyi regénye.
Éjfél. A rendőrséget eldugott farmra hívják Oxford külterületén. A konyhában holttest, közvetlen közelről lőtték agyon. Úgy tűnik, betörés, ami rosszul alakult, de Adam Fawley gyanakodni kezd, hogy másról van szó. Amikor a rendőrség felfedezi, hogy az ügy összefügg egy évekkel korábbi gyermekgyilkossággal, amely az igazságszolgáltatás állítólagos tévedésével zárult, a sajtó vérszemet kap. Fawley csapata hirtelen minden korábbinál élesebb figyelem kereszttüzében találja magát. És aki a múlt mélyére ás, biztos talál egy-két csontvázat.
Cara Hunter első regénye, az Egy közeli ismerős 2018-ban jelent meg, a 21. Század Kiadó pedig villámgyorsan le is csapott a jogokra: a kötet még ugyanebben az évben elérhetővé vált magyar nyelven. A sorozatnak azóta további öt része jelent meg (Sötétben, Nincs kiút, Féktelen harag, Csakis az igazat, Így görbüljek meg), a népszerűségét pedig mi sem bizonyítja jobban, minthogy Hunter 2019 őszén hazánkba is ellátogatott. Ekkor árulta el, hogy nagy rajongója a krimi műfajának, ám egy idő után zavarta, hogy a legtöbb esetben hamarabb rájön a megoldásra, mint ahogyan a szereplők, ezért a férje azt tanácsolta neki, hogy írja meg a saját történetét (amellyel remélhetőleg más olvasó nem fog ugyanígy járni). Hunter meg is alkotta a gyermekét elvesztő Adam Fawley figuráját, akivel az eredeti tervek szerint összesen hat kötetben találkozhatunk.
Akárcsak a sorozat korábbi része (Sötétben), az Így görbüljek meg történetét is valós eset inspirálta. Keli Lane ausztrál vízipólós sportolót lánya, Tegan meggyilkolásáért ítélték el. A gyermek holttestét azonban a mai napig nem találták meg. Az ügyről Exposed: the Case of Keli Lane címmel dokumentumfilmet is forgattak, ami az Amazon Prime-on tekinthető meg, és foglalkozott vele a CBS 60 Minutes című riport műsorának ausztrál kiadása is. Keli Lane ihlette tehát a regényben a gyermeke megöléséért 17 éve börtönbüntetését töltő Camilla Rowan karakterét, akinek természetesen egészen más az életútja. A történet kiindulópontja, hogy egy idős házaspárhoz éjjel betörnek, Richard és Margaret Swann azonban – önvédelemre hivatkozva – lelövik a besurranót. De mi közük lehet a „kaméleonlányként” ismertté vált Camillához? Mi történhetett 20 évvel ezelőtt, hová tűnt a gyermek, egyáltalán ki volt az édesapja? Ezekre a kérdésekre keresi lázasan a választ a rendőrség, főleg, amikor kiderül, hogy Camillát – bár a nő magára vállalta a bűncselekmény elkövetését – mégsem közvetlen bizonyítékok alapján ítélték el.

Az Adam Fawley-sorozat kötetei (Fotó: 21. Század Kiadó)
Jó krimihez hasonlóan az olvasó a nyomozókkal együtt jó ideig sötétben tapogatózik, köszönhetően annak a hazugsági hálónak, amelyet a szereplők szőnek maguk körül. Jól és okosan felépített történet ez, amely nemcsak a sorozat egyik legjobb darabja, hanem tele van egészen drámai életutakkal, emberi sorsokkal. Egy gyermek, akinek világra jöttét senki nem akarta, mondhatni, élete már a születése pillanatában megpecsételődött. A regény további erőssége, hogy nagyon aprólékosan kidolgozott szereplőket is kapunk a szövevényes történet mellé, olyanokat, akiket szívből tudunk gyűlölni és megvetni.
Az Adam Fawley-sorozat másik különlegessége, hogy a kötetekben a hagyományos elbeszélői mód mellett részleteket olvashatunk kihallgatási jegyzőkönyvekből, újsághírekből, levelekből, ezeket pedig tovább gazdagítják a közösségi médiás posztok, amelyeknek köszönhetően az esetnek a társadalomra gyakorolt hatását, valamint a közmegítélést is láthatjuk, érzékelhetjük. Ezek apróságok ugyan, de mégis egyedi hangulatot kölcsönöznek a történetnek, amely egyébként is roppant olvasmányos, élvezetes stílusban íródott meg. Ráadásul annak ellenére, hogy egy sorozat hatodik kötetéről van szó, az előzmények ismerete nélkül is megállja a helyét, önmagában is olvasható. Sőt, mintha az előző részektől eltérően, most jóval kevesebb szó esne a nyomozók családi hátteréről, ami ebben az esetben nem feltétlenül rossz, ugyanis maga a krimiszál annyira érdekfeszítő és elgondolkodtató, hogy képes egyedül is elvinni a hátán a történetet.
Cara Hunter: Így görbüljek meg (Hope to Die), 21. Század Kiadó, ford. Gömöri Péter, 494 oldal