Alig két hete jelent meg Amy Lea, a tizenéveseknek szóló romantikus bestseller-szerző könyve, a Woke Up Like This – Egy csapásra 30 magyarul a Kossuth Kiadó gondozásában, máris a célzott korosztály egyik legnépszerűbb történetévé vált. A USA Today, az Entertainment Weekly, a Cosmopolitan és az Elle magazin hasábjain is publikáló kanadai írónő első, hazánkban is elérhető regénye a klasszikus „enemies to lovers” alapszituációt némi időutazással fűszerezi meg, méghozzá remekül.
Charlotte Wu középiskolai éveinek megkoronázására, a vizsgákat követő végzős hétre – és természetesen a bálra – készül. Utolsó gimis teendő között ezek megszervezése szerepel a tőle elmaradhatatlan listáján, amelynek tételeit nagyon szeretné mindenfajta bökkenő nélkül kihúzni. Persze kevés az esély arra, hogy ez sikerüljön is neki, hiszen legnagyobb riválisa, J. T. Renner mindent megtesz annak érdekében, hogy hátráltassa. Először a bál témájában írja felül Charlotte terveit (a tengerek élővilága egyhangú szavazással söpri el a nemzetek kultúráját…), majd a terem díszítése közben okoz kellemetlen balesetet, amelynek következtében a lány zuhanását követően egymáson fekve ébrednek. Csak nem a saját idősíkjukban, hanem 2037-ben.
Ám nem ez az egyetlen meglepetés Charlotte és J. T. számára, mert miután egy idegen lakásban magukhoz térnek, az ott talált tárgyaknak köszönhetően rájönnek, hogy ők a jövőben egy pár, sőt… éppen készülnek összeházasodni. A két kamasznak egyik pillanatről a másikra kell elfogadni nem csak a felnőtt testüket, hanem a felnőtt életüket is, ahol nem csak a barátaik és a családjuk felé kell eljátszaniuk, hogy minden rendben van, de a korábbi középiskolájukban is, ahol mindketten dolgoznak. Az pedig az első perctől kezdve egyértelmű, hogy ezt a helyzetet csak akkor tudják megoldani, ha félreteszik a hosszú évek óta egymás iránt táplált ellenszenvet és közösen keresnek kiútat az esküvőből – és persze 2037-ből is.
Amy Lea közel 350 oldalas regénye igazán könnyed olvasmánynak tűnhet a fenti leírás alapján, ám mégis képes olyan témákat is feldolgozni, amelyek a célkorosztály mindennapi életét jócskán érintik. Ilyen a Charlotte egész jellemét meghatározó megfelelési kényszer például. A lány az őt egyedül nevelő édesanyja, az őket elhagyó apja, és iskolatársai felé is folyamatosan tökéletesnek igyekszik mutatni magát, hogy problémáival minél kevesebb figyelmet vonjon magára. Ami persze a regény cselekménye során bebizonyosodik, hogy nem vezet sehová, hiszen a belső konfliktusokat nem lehet a szőnyeg alá söpörni. Ahogy a külsőket sem, mint ahogy a legjobb barátnőjével, Kassie-vel való kapcsolatának nehézségeit sem szabad semmibe venni. A látszólag (igazából csak Charlotte látja így, a közös ismerősök persze teljesen tisztában vannak a viszony kiegyenlítettlenségével) szoros barátság repedései a jelenben is látszódnak, ám az igazán érdekes, ahogy az írónő ezt a jövőben ábrázolja. Mindenfajta spoiler nélkül annyit árulok csak el, hogy Charlotte 2037-ben való ébredése után nem Kassie-vel fut össze elsőként a gimis közösségéből.
És mivel egy romantikus regényről van szó, nem mehetünk el a szerelmi szál mellett sem. Természetesen új megfejtés nem születik most sem a témában, de azt az írónő javára lehet írni, hogy az utolsó pillanatig képes úgy csavarni a történetet, hogy bizonytalanságban tartsa az olvasót Charlotte és J. T. jövőjével kapcsolatban. Még az utolsó oldalak is tartogatnak az öröm mellett bosszúságot, veszekedést és könnyeket, ami kategóriája egyik legizgalmasabbjává teszi a könyvet, így nem nehéz szívből ajánlanom az elolvasását!
Amy Lea: Woke Up Like This – Egy csapásra 30, ford.: Medgyesy-Töreky Flóra, Kossuth Kiadó, 352 oldal
Kiemelt kép: Amy Lea (Fotó: amyleabooks.com)