Hiánypótló képregényt hozott el a magyar olvasók számára a GABO Kiadó, amikor megjelentette a tragikusan fiatalon elhunyt Hubert író és Zanzim rajzoló páros közös alkotását. A Férfibőrben című mű az olvasót a reneszánsz Itáliájába kalauzolja, ahol egy fiatal nő, Bianca, a szabadság és a szerelem után vágyódik. A társadalmi elvárások és a szigorú erkölcsi normák azonban korlátozzák lehetőségeit.

A történet középpontjában egy varázslatos férfibőr áll, amelynek segítségével hősnőnk férfi álcában élheti ki vágyait. A lány éppen esküvőre készül: a szülei által kiszemelt vőlegény, Giovanni gazdag, jóképű és fiatal, ám Biancát mégis csalódottsággal tölti el, hogy nem ismerheti meg a lagzi előtt. A családjának azonban van egy titka: a nők egy varázslatos férfibőrt őriznek, amelyet felöltve Bianca Lorenzóvá változhat, és belekóstolhat a fiatalemberek szabados életébe. Lorenzo képében megismeri jövendőbelijét is, és felfedezi a szerelmet és a szexualitást. Többször összetűzésbe kerül a kor erkölcsi elvárásaival, és veszélybe kerül az élete is, de a szellemet, ha egyszer kiszabadult a palackból, nem lehet többé visszazárni, és Bianca végül az lehet, aki mindig is lenni akart.

A világsikerű és számos díjjal kitüntetett francia képregényt a tragikusan korán elhunyt Hubert forgatókönyve alapján készítette el a páratlan tehetségű Zanzim, aki szeptember végén hazánkba is ellátogatott a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál vendégeként. Hubert művészi pályafutása során több díjat is nyert, munkásságával jelentős hatást gyakorolt a francia képregényirodalomra. Zanzim (eredeti nevén Frédéric Leutelier) stílusa pedig egyszerre játékos és kifinomult, a képei pedig tele vannak érzelmekkel és részletekkel. Közösen megalkotott képregényük azonban nemcsak egy kalandos utazásra invitál minket a régmúlt Itáliába, hanem egyben mélyreható társadalomkritika is – amely azonban (sajnos) ma is ugyanúgy érvényes világunkra. A történet a nemek közötti egyenlőtlenség, a szerelem és a szexualitás kérdéseit feszegetik, miközben a reneszánsz Itáliájának gazdag kulturális örökségét is bemutatja.

Zanzim (Fotó: Ouest-France)

A Férfibőrben több szempontból is úttörő képregénynek számít – az pedig, hogy hazánkban egyáltalán megjelent, kisebb csodának is tűnik. Jelen esetben ugyanis a fólia nem a kiadvány épsége miatt került a kötetre, hanem annak tartalma miatt – amivel kapcsán már az elején leszögezzük: semmi baj nincsen. A mű egyszerre foglalkozik a női szerepek és a szabadság kérdéskörével, miközben feltárja a társadalmi elvárások és az egyéni szabadság közötti feszültséget is feltárja. Bianca sok szempontból a feminizmus előképe, hiszen nem akarja, hogy mások döntsenek az életéről. Ugyanakkor ő maga is komoly dilemmába kerül, amikor rádöbben, hogy leendő férje csak Lorenzónak képes megmutatni gyengéd oldalát, aminek következtében Bianca is beleszeret. Szóval, egy meglehetősen szokatlan szerelmi háromszög alakul ki e két ember között – igen, ez meglehetősen ambivalensnek tűnik, de attól még igaz.

A főszereplőkön túl ott van még Bianca bátyja, Fra Angelo, aki az egyház meglehetősen szigorú elveit testesíti meg, és akinek fanatizmusa fejezetről fejezetre növekszik, egészen addig, amig szép lassan a történet antagonistájává válik. A képregény az ő (és úgy általában véve a városka lakói) alakján keresztül mutat görbe tükröt (és be is szól) a bigott és képmutató társadalomnak, vagy a nőket semmibe vevő férfiaknak. Azonban a komolyabb témák ellenére a történet mégis meglehetősen könnyed és humoros marad végig: hőseink sokszor már-már bohózatba hajló szituációkba keverednek, ebben a műfajban pedig a franciák mindig is élen jártak.

Bár a Férfibőrben cselekménye a négyszáz évvel ezelőtti Itáliában játszódik, a történet mégis időtlen és univerzális, mivel a szabadság és a szeretet utáni vágyakozás minden korban és minden társadalomban jelen van. A képregény üzenete is arra ösztönöz bennünket, hogy gondolkodjunk el saját életünkről és arról, hogy milyen korlátokat szabunk magunknak.

Hubert – Zanzim: Férfibőrben (Peau d’homme), ford.: Till Katali, GABO Kiadó, 160 oldal
Kiemelt kép: Hubert – Zanzim: Férfibőrben (Szerzőportrék: Francis Selier, Fréderic Morellec)