Október 21-én, az idei évad első bemutatójaként érkezik Budaörsre a Karoline és Kasimir: Ödön von Horváth darabját Hegymegi Máté visz színre, aki először dolgozik a Latinovits Színház társulatával. A készülő előadás elrugaszkodik a darab keletkezésének időszakától, problémafelvetéseiben a mára reflektál, középpontjában olyan huszonéves fiatalok állnak, akikkel könnyen azonosulhat a néző.
Ödön von Horváth 1932-ben született drámája – amelynek eredeti címe Kasimir és Karoline – a nagy gazdasági világválság viszontagságos időszakába enged betekintést, egy fesztivál látszólag felszabadult és vidám szűrőjén keresztül. A kábult forgatagban azonban valójában mindenkit a jobb élet utáni vágy, és a napi problémák megoldása hajt. Ebben a miliőben gyökeret ereszt a féltékenység, sértődöttség és rosszindulat, az eltérő élethelyzetekből adódó konfliktusok pedig egyre messzebb sodorják egymástól a darab két főhősét, Karoline-t és Kasimirt. A mű szereplőinek életéből hiányzik a biztonsági háló: a munkanélküliségtől való rettegés és a megfelelő társadalmi státusz elérésének vágya hazugságokra és megalkuvásra sarkallja őket. Olyan dilemmákkal és vágyakkal élik a mindennapjaikat tehát, mint a mai húszas-harmincasok közül sokan.
Ugyan Horváth műve az Oktoberfesten játszódik a két világháború között, Hegymegi Máté tudatosan szeretné elemelni az előadást a dráma terétől és idejétől, ezzel is jelezve, hogy ezek az események bárhol és bármikor megtörténhetnének. Mindemellett elsősorban arra keresi a választ, hogy az elkeseredett harcban, amit a felszínen maradásért vívnak a szereplők, van-e létjogosultsága a szerelemnek, és ha igen, ki, milyen formában próbálja megélni azt. „Ebben a darabban nagyon nagy érzelmeket lehet bejárni, ezzel szeretnék majd dolgozni” – mondta el Hegymegi az olvasópróbán, hozzátéve, hogy az Ödön von Horváth által felvázolt rideg, kemény világot meg akarja törni, amelyre jó lehetőséget teremt a különböző performanszok alkalmazása. A tervek szerint a statikusságot megtörő elemként jelenik majd meg az előadásban többek között a ketrecbe zárt csimpánzok motívuma, és ugyanezt a célt szolgálja a Torzszülöttek zenekar részvétele is (a zeneszerző Urbán Kristóf).
A Gáli József fordítása alapján készült szövegkönyvbe a rendező és Zsigó Anna dramaturg a jelentős rövidítések és aktualizálás mellett beemelte többek között Yuval Noah Harari gondolatait is. Az előadás díszletének megtervezésére Antal Csabát kérte fel a rendező, a jelmezeket – amelyek stílusukban egyszerre idézik a kisvárosi búcsúk és a nagyszabású fesztiválok hangulatát – Pető Kata tervezi. A címszereplőket Hartai Petra és Fröhlich Kristóf alakítják, mellettük Mertz Tibort, Ilyés Róbertet, Chován Gábort, Sas Zoltánt, Bohocki Sárát, Szőts Orsit és Koós Boglárkát, valamint a Torzszülöttek nevű zenekar láthatják majd a nézők.
Kiemelt kép: Pillanatkép a Karoline és Kasimir olvasópróbájáról (Fotó: Borovi Dániel)