A Nemzet Színésze címet Schwajda György javaslatára 2000. augusztus 22-én adományozta először a nemzeti kulturális örökség minisztere tizenkét olyan színművésznek, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, illetve népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek.

A cím csak annak adományozható, aki betöltötte 62. életévét, 40 évet eltöltött a színészi pályán, vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy bemutatóval – a budapesti Nemzeti Színházba, és legalább egy elismerésben részesült már pályája során (Jászai Mari- vagy Kossuth-díjban). Ha a cím egyik viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a Nemzet Színészei egyhangú szavazással emelhetnek maguk közé új tagot. Király Levente halálát követően a mai napon Hegedűs D. Géza lépett a Nemzet Színészei közé.

Hegedás D. Géza A nagy Gatsbyben (Fotó: Zsigmond László)

Hegedűs D. Géza 1953. május 7-én Ibrányban született, ahol édesapja amatőr színházszervezőként, majd a helyi művelődési ház igazgatójaként is dolgozott a tanítás mellett, a falu moziját pedig nagyapja építette, így a leendő színész már gyermekkorában számos filmet látott. Középiskolai tanulmányait a debreceni építészeti technikumban végezte, de csak az irodalomórákon érezte jól magát, így fokozatos a színház felé fordult. Az itt ért élmények hatására jelentkezett a Színház- és Filmművészeit Főiskolára, ahol Horvai István és Kapás Dezső voltak a mesterei, 1975-ben diplomázott, ám Várkonyi Zoltán hívására már harmadévesen a Vígszínházhoz szerződött, amelynek azóta is társulati tagja.

Harmincéves vagyok című musicallel debütált, azóta pedig gyakorlatilag a színházi irodalom minden izgalmas szereplőjét eljátszotta. Emlékezetes alakítása volt Kleist Homburg hercegének melankolikus, veszteségre kárhoztatott fiatalembere, a Kőműves Kelemen bűnössé vált idealista akarnoka, a csupa iróniával és gyengédséggel teli Barrabás B. Barrabás és a Révész A padlásból, vagy a tragikus igazságokkal szembesített Fiú Nádas Péter Találkozásából. Pályájának meghatározó szerepe lett Ibsen Nórájában Torvald, ahogy később az Úrhatnám polgár erőszakos családi diktátora, Az ünnep és az Augusztus Oklahomában bűnös apafigurája. Ikonikus alakításai közé sorolható A revizor Polgármestere is.

Jelenleg anyaszínházában játszik a Sirály, a Pinokkió, A nagy Gatsby, a Hallgatni akartam, A kastély, Az öreg hölgy látogatása és a Kinek az ég alatt már senkije sincsen című daraboknak. Emellett színpadra lép a Rózsavölgyi Szalonban a Churchill és Garbo című drámában, illetve ő alakítja a Katona József Színház Lear király című előadásának címszerepét.

Hegedűs D. Géza a Kinek az ég alatt már senkije sincsenben (fotó: Dömölky Dániel/Vígszínház)

Rendezői pályafutása 1987-ben indult, Tordy Géza, a Pesti Színház akkori igazgatója a Kőműves Kelemen színpadra állításával bízta meg. Azóta számos színművet állított már színpadra, anyaszínháza mellett például az utóbbi években a Rózsavölgyi Szalonban. A Pesti Színházban jelenleg A dzsungel könyve és az Amadeus rendezése fut.

Több mint 70 játékfilmben és tévéfilmben szerepelt pályája során, az utóbbi években láthatták a nézők például az Így vagy tökéletesben, a Pesti Balhéban, a Vándorszínészekben, A hentes, a kurva és a félszemű című filmben, de maradandó alakítást nyújtott a Hurok, a Mancs, az Isteni műszak és a Made in Hungária című filmekben is.

1987-ben kezdett el tanítani a Színház- és Filmművészeit Egyetemen, ahol 1990 és 1993 között elvégezte a színházrendezői kiegészítő szakot is, majd 2000-ben DLA fokozatot szerzett, az évek alatt több osztály is nevelkedett a keze alatt. 2000 óta a MASZK Országos Színészegyesület tagja, 2005-től elnöke. 2006-tól a Magyar Színházi Társaság elnökségi tagja, 2011-től pedig a Nemzeti Előadó-művészeti Érdekegyeztető Tanácsának tagja.

Hegedűs D. Géza a Hallgatni akartam című előadásban (fotó: Szkárossy Zsuzsa)

Művészeti alkotótevékenységét számtalan díjjal és rangos kitüntetéssel ismerték el. A Jászai Mari-díjat 1980-ban, az érdemes művész kitüntetést pedig 1989-ben kapta meg. A Vígszínház Hegedűs Gyula-emlékgyűrűjét 1982-ben, a legjobb alakításért járó Ajtay–díjat pedig hétszer nyerte el. 2006-ban Harsányi Zsolt-emlékdíjjal jutalmazták és ekkor lett Ibrány díszpolgára is. 2007-ben kiváló művész lett, és beválasztották a Halhatatlanok Társulatába. 2008-ban Gundel Művészeti Díjjal és Roboz Imre Művészeti Emlékdíjjal ismerték el gazdag pályáját. 2009-ben megkapta a Kossuth-díjat is. 2011-ben lett a 13. kerület díszpolgára. 2014-ben megkapta a Gábor Miklós-díjat és a Vígszínház-díjat is, ezt követte 2017-ben a Prima díj. A szakma számos alkalommal ismerte el kivételes tehetségét, a Színikritikusok díját 2007-ben, a Magyar Filmdíjat 2018-van és 2019-ben, egyszerre a Magyar Filmkritikusok Díjával nyerte el.

Kiemelt kép: Hegedűs D. Géza (Fotó: Kovács Milán)