A Liege Royal Philharmonic Orchestra, vagyis a Liege-i Királyi Filharmonikus Zenekar és zeneigazgatója, Madaras Gergely november végén három magyarországi városban lép színpadra: november 22-én a Zeneakadémián, másnap a veszprémi Hangvillában, 24-én pedig a pécsi Kodály Központban ad koncertet.

A turné középpontjában César Franck Symphony című műve áll, amely illusztrálja a zenekar francia-német „identitását”, tükrözve Liege földrajzi elhelyezkedését a két kulturális terület határán. A műsor további részében Várdai István gordonkaművész Elgar csellóversenyét játssza, végül Liszt Ferenc Gyászgondola című alkotása csendül fel. Az eredetileg szólózongorára írt darabot 1989-ben John Adams zeneszerző dolgozta át zenekarok számára, a mű ebben a változatban először hangzik el Magyarországon.

Az 1960-ban alapított, 2019-től Madaras Gergely által vezetett Liege-i Királyi Filharmonikus Zenekar  az egyetlen hivatásos szimfonikus zenekar Belgium francia nyelvű területén. A 19 ország 97 zenészéből álló együttes otthona Belgium egyik legszebb koncertterme, a Salle Philharmonique de Liege (1887), amely próbáik, koncertjeik és lemezfelvételeik helyszíne is. A zenekar különösen a francia, illetve a német és az osztrák-magyar repertoárban, valamint a kortárs zenében jeleskedik. Identitása alapját olyan emblematikus francia-belga zeneszerzők művei jelentik, mint César Franck, Joseph Jongen, Henri Vieuxtemps.

Kiemelt kép: Liege-i Királyi Filharmonikus Zenekar (Fotó: Michael Radi)