Új alprogramot indításával ünnepli megalakulásának 5. évfordulóját a Déryné Program, amelynek alapvető célja, hogy hidat képezzen a klasszikus, kortárs, vidéki színházak, fiatal alkotók, valamint idéntől már a határon túli magyarok között is a színjátszás összetartó erejével.

A szerda reggel tartott sajtótájékoztatót Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója részletezte az elmúlt öt év fejleményeit és a program keletkezésének történetét. Felidézte, hogy 2006 környékén kezdték el vizsgálni, eljut-e Magyarországon mindenkihez a színház, és ha igen, megfelelő minőségben-e. Arra jutottak, hogy 4 millió emberhez egyáltalán nem, 2 millió emberhez pedig csak alacsony színvonalú előadások jutnak el. Tehát számításaik szerint, a 2006-ban 10 milliós Magyarország lakosságának mindössze 40%-ának volt lehetősége minőségi színházat látni. További felmérések során azt is megállapították, hogy a fiatal generáció egyre csak távolodik a műfajtól: az általános iskolások 59%-a sosem volt még színházban vagy koncerten. Vidnyánszkyék egy olyan projektet szerettek volna létrehozni, ami az általuk felmért problémákra nyújt valamilyen szintű megoldást.

Ezután Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter vette át a szót, aki részletesen kifejtette, hogy az egész világon nincs még egy ilyen program, mint a Déryné, ami olyan színvonalas, hogy még Brüsszelben is csodájára jártak. Sokrétű programjaikkal minden generációt és réteget igyekeznek megszólítani: Vitéz László előadásokon keresztül az óvodásokat, a KultUp programmal a középiskolásokat célozzák meg, illetve vidékre is próbálják eljuttatni a színjátszás örömét. A teljesítmények sorolását azzal a kijelentéssel nyugtázta, hogy egyértelműen látszik elkötelezettségük a kultúra iránt.

Hankó Balázs (Fotó: Kovács Milán)

Majd bejelentette, hogy márciusban útjára indul a Déryné Program új eleme, a Határtalan program, így december végéig a Rákóczi Szövetség együttműködésével 60 határon túli településre is eljut a színház. Örömét fejezte ki, hogy ez az egyedülálló kezdeményezés nemzeti létünk leglényegesebb dimenzióját érinti: hangsúlyosan kiemelte, hogy egy nemzet vagyunk itt a Kárpát-medencében, és a kultúra öröme nemzedékről nemzedékre száll köztünk. Úgy, ahogy az évgyűrűk egymásra épülnek és a kovász is újjáéleszt minket, úgy egyesít bennünket a magyar kultúra, a magyar színház és a magyar klasszikusok szeretete – fejtette ki a miniszter úr. Kis Domonkos Márk, a Déryné Program ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy mindent meg fognak tenni a Határtalan program hatékony, profi, minőségi lebonyolításáért határon belüli és határon túli szervezetek bevonásával.

A Déryné működésének öt éve alatt 12 700 előadást és programot tartottak, 1400 befogadóhely regisztrált, a most induló új programmal együtt immár 9 program, illetve alprogram tartozik portfóliójukba. Oktatási segédanyagot is készítettek, amely a drámapedagógiát hivatott fejleszteni. Ezt ismertették a Nemzeti Színházban szerdai sajtókonferencia után tartott Dráma mindenkinek című szakmai konferencián.

Kiemelt kép: Vidnyánszky Attila, Hankó Balázs és Kis Domonkos Márk (Fotó: Kovács Milán)