Március 20. és 23. között ismét megrendezésre kerül a Budapesti Építészeti Filmnapok. A Kortárs Építészeti Központ szervezésében megvalósuló rendezvény az építészet és urbanisztika mellett kiterjesztett társadalmi témákkal is foglalkozik, amelynek keretében a szervezők mintegy húsz vetítéssel és számos kísérő programmal várják az érdeklődőket a budapesti Toldi moziba. 

A 17. Budapesti Építészeti Filmnapok eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal vetített filmjei olyan témákkal foglalkoznak, mint a társadalmi egyenlőtlenségek, a lakhatási válság, a klímaváltozás, a demográfiai kihívások, az átalakuló és szétterülő városok, az építőanyagok és építési hulladékok ökológiai terhe, a levegő és a víz minősége, valamint a közterek élhetősége, a programban pedig már díjazott és új filmek is helyet kapnak. A résztvevők emellett számíthatnak rendezői előadásokra, a témákhoz kapcsolódó kerekasztal-beszélgetésekre is. A fesztivált Denise Zmekhol Skin of Glass (Pele de Vidro) című dokumentumfilmje fogja megnyitni, amelyet a rendező építész édesapjáról, Roger Zmekholról és annak mesterművéről, a Sao Pauló-i üvegépületről készített. A fesztivált a holland De Warren önfenntartó lakóközösség létrejöttéről szóló mű (Living Together: The Story Of De Warren) zárja. 

A kurátorok által válogatott alkotások mottója a Common Grounds, vagyis a Közös alapok, amely tökéletesen jellemzi azt, amit a közlemény szeretne kommunikálni az eseményről. A szervezők ugyanis azt írják, hogy napjaink szélsőségesen polarizált világában a közéleti diskurzusok többnyire a nézetkülönbségekre fókuszálnak az egyetértés helyett: „Ritkán tesszük fel a kérdést: léteznek-e olyan közös, megingathatatlan alapértékek, amelyek összekötnek bennünket. Lehetnek-e ezek szilárd alapjai a jövőnknek? Szüneteltessük a vitákat és beszélgessünk erről – ez a gondolat vezérelt minket filmválogatásunk során, és így vált a fesztivál mottójává: Common Grounds.”

Kiemelt kép: A Skin of Glass című film egyik jelenete (Fotó: ZDFilms)