A Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményében szereplő Y-generációs fiatalok munkáit mutatja be az MNB Arts and Culture a Ludwig Múzeummal együttműködésben létrejött kiállítása. A Magyar Nemzeti Bank által életre hívott, ötödik éve bővülő, nagyszabású kortárs gyűjteményhez ma már több mint 1400 műtárgy tartozik. A kollekciót gondozó MNB Arts and Culture divízió célként tűzte ki, hogy a gyűjtemény páratlan anyagát a nagyközönség számára széles körben hozzáférhetővé, a szakma számára pedig kutathatóvá tegye.

A generációkutatás az 1980 után születő, ezredfordulón beérő milleniálokat az ábécé Y betűjével jelzi. Az Y-nemzedék saját útját járja a kortárs magyar képzőművészetben. A magyar milleniál alkotók eredendően digitális bennszülöttek, gyerekként pedig a fogyasztói kapitalizmusban eszméltek, reklámok és termékek között, de a 2008-as világgazdasági válsággal hamar megismerték a piaci összeomlás negatív oldalát is.

Az elmúlt bő egy évtizedben kiforró művészetük munkára fogta a digitális képszerkesztő programokat, kiaknázta az ipari gyártólogikát, kifordította sarkaiból a geometriát, és gesztussá írta át a pop artot. Közben visszacsábultak a természetbe, és ráéreztek az ösztönös formateremtés zsigeri erejére. A magyar Y-nemzedék képviselői a 2010-es évek közepétől kezdve a kiállításenteriőröket közlő weboldalak és az Instagram segítségével bekapcsolódtak a globális művészeti élet vérkeringésébe.

Balázs Nikolett, Barabás Zsófi, Baráth Áron, Batykó Róbert, Benkő Barnabás, Bernáth Dániel, Csató József, Dóra Ádám, Fábián Erike, Felsmann István, Fridvalszki Márk, Gáspár Annamária, Góth Martin, Horváth Lóczi Judit, Kis Róka Csaba, Knyihár Bence, Kóródi Zsuzsanna, Kusovszky Bea, Melkovics Tamás, Nemes Márton, Tomasz Piars, Pintér Dia, Szabó Menyhért, Szentgróti Dávid, Szinyova Gergő, Szőke Gáspár, Tivadar Andrea, Varga Ádám és Anthony Vasquez alkotásait április 27-ig tekinthetjük meg.

Kiemelt kép: Generációs utazásra invitál MNB Arts and Culture és a Ludwig Múzeum (Fotó: ludwigmuseum.hu)